Починаючи практикувати майндфулнесс

Під час практики майндфулнесс ми звертаємо увагу на те, що відбувається в сьогоденні, прямо зараз, не намагаючись що-небудь змінити. Усвідомлена увага – це спосіб помічати все те, з чим пов’язане мислення (включаючи спостереження і слух, нюх, дотик, смак, відчуття в тілі і безпосередньо саме мислення), спокійним і неупередженим чином, без необхідності змінювати щось або емоційно реагувати. Це означає, що ми розвиваємо «врівноваженість», тобто здатність залишатися спокійними, яким би не був наш досвід. Практика майндфулнесс спрямована на тренування усвідомлення справжнього моменту і прийняття замість судження й оцінки.

Як часто, як довго і наскільки добре ви практикуєте майндфулнесс, дуже важливо. Пам’ятайте, що ви збираєтеся створювати нові і дуже здорові зв’язки в мозку, і як будь-який навик, усвідомленість вимагає практики. Щоб освоїти цю навичку, частота практики повинна становити не менше двох разів на день тривалістю близько 30 хвилин. Плюс до цього треба точно слідувати аудіо-інструкцій на звукових доріжках, які надасть Вам терапевт Центру.

Є багато способів дізнатися про себе. Ось три найбільш важливих з них:

  1. Віра і переконання: хтось може розповісти вам, як йдуть справи. Ми дізналися багато з того, що знаємо зараз, від батьків, вчителів або інших людей, яким ми довіряємо.
  2. Міркування: ми можемо використовувати нашу власну здатність вирішувати проблеми і робити припущення. Наприклад, фізики багато міркували про планети і зірки, не маючи можливості побувати там безпосередньо.
  3. Досвід: навчання, засноване на нашому фактичному досвіді. Первинний досвід – це найнадійніший спосіб дізнатися, тому що ваш власний досвід є єдиним реальним доказом того, що у вас є знання про це. Усвідомлення нашого досвіду дуже важливо. Безпосередній досвід  укусу собаки дає вам надійні докази того, що це боляче, але сам по собі ваш досвід також може привести до довічного страху перед собаками, якщо хтось не пояснить вам, що не всі собаки кусають. Аналогічним чином, складності посадки або приземлення літака можуть привести до страху польоту, якщо ми не дізнаємося, що ймовірність того, що це станеться в майбутньому, дуже низька.
    Використання всіх трьох типів навчання разом є найбільш корисним і дієвим. Адже, покладаючись на інших, у яких більше досвіду або знань, ніж у нас (хто може пояснити нам, що більшість собак не кусається, наприклад) і використовуючи логіку, критичне мислення і науку, ми можемо осмислити наш досвід, щоб не уникати ситуацій ( наприклад, гладити собаку або літати в літаку).

Програма майндфулнесс дає можливість отримати безпосередній досвід за допомогою вправ, а терапевт (провідний групи) допоможе вам зрозуміти і осмислити цей досвід.

Починаючи практикувати майндфулнесс:

– не чекайте, що зможете зосередитися на дуже довгий час, особливо коли ви тільки починаєте;

– абсолютно нормально, коли ваші думки «блукають»;

– мета полягає не в тому, щоб мати абсолютно «чистий розум», а м’яко його направляти, коли ваші думки починають «блукати»;

– чим більше ви займаєтеся практиками усвідомленості, тим краще у вас виходить;

– починайте прямо зараз.

І вже сьогодні ви можете почати вести практику «Календар приємного досвіду».

Кожен день прагнете усвідомлювати приємний досвід, коли він трапляється.

Досвід може бути цілком звичайним, щось просте, наприклад, чути спів птахів або бачити усмішку на обличчі дитини; важливо те, що це викликає приємні почуття.

Є дві частини практики:

  1. Свідомий вибір того, чому ви приділяєте увагу, шукаючи позитивний досвід.
  2. Свідомий вибір того, як ви приділяєте увагу, фокусуючись на окремих аспектах кожного приємного досвіду – приємне відчуття саме по собі і інші почуття, думки, які приходять вам на розум і відчуття в вашому тілі.

Звертайтеся до запитань (в таблиці), щоб сфокусуватися на деталях досвіду, коли він трапляється. Ви можете записати їх пізніше.

Який був досвід? Які фізичні відчуття ви відчули? Які настрої або почуття ви помітили? Які думки прийшли вам на розум? Які думки у вас зараз, коли ви пишете це?
Приклад:

Прямуючи додому, я почув (-ла) спів птаха

Легкість, розправилися плечі, куточки рота піднялися Полегшення, задоволення «Це гарно»

«Яка чарівна пташка»

«Як приємно бути на вулиці»

«Це була така дрібниця, але я радий (-а), що помітив (-ла) це»

Чекаємо вас на 8-тижневий курс по майндфулнесс в нашому Центрі.

 

Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом