Депрессія

У кожної людини іноді буває поганий настрій, з яким можна легко впоратися самостійно. Але якщо стан характеризується не тільки зниженим настроєм, а й іншими симптомами, то, можливо, у Вас Депресія. Чи є у Вас або у Ваших близьких дана проблема і чи потрібно лікування депресії, Ви можете визначити за такими симптомами.

Симптоми:

 • знижений настрій протягом більшої частини дня майже кожен день (наприклад, почуття сорому, спустошеності, безнадійності, у дітей і підлітків може бути роздратований настрій);
 • помітне зниження інтересу, задоволення, активності протягом дня майже кожен день;
 • істотна втрата або збільшення ваги тіла. Зниження або збільшення апетиту;
  безсоння або надмірна сонливість;
 • психомоторне збудження або загальмованість, які помітні оточуючим;
 • швидка стомлюваність, втрата енергії;
 • відчуття нікчемності, нерішучості і / або надмірне почуття провини;
 • зниження здатності мислити, запам’ятовувати або концентрувати увагу;
 • нав’язливі суїцидальні думки.

 

Обов’язкові симптоми: знижений настрій і / або втрата інтересу і отримання задоволення від діяльності, яка раніше радувала.

Якщо Ви виявили у себе або своїх близьких 5 (або більше) вищеперелічених симптомів, які тривають два тижні і довше, ми рекомендуємо звернутися за допомогою до фахівця, який застосовує метод когнітивно-поведінкової терапії, який забезпечить лікування депресії. Фахівці допоможуть вийти з хворобливого стану, поліпшити якість Вашого життя і знизити ризики повторення даної проблеми в майбутньому.

Депресія – дуже поширений і хворобливий стан. У кожного 8-го жителя нашої планети хоча б раз в житті була дана проблема. І у більшості з них був як мінімум один повторний епізод.

Причини депресії

Хоча однозначного і остаточної відповіді на питання про те, що конкретно викликає даний розлад на сьогоднішній день немає, існує три групи факторів, які окремо або в сукупності можуть спровокувати його появу.

Життєві події. Серйозні негативні життєві події можуть викликати даний розлад. Наприклад, смерть близької людини, розлучення, серйозна фінансова невдача, переїзд. Крім того, негативний вплив можуть надати і такі фактори як: проблеми у взаєминах з близькими, труднощі на роботі, самотність і багато іншого.

Моделі мислення. Дуже часто ця проблема також може бути пов’язана з «помилками мислення». Вони можуть включати в себе перебільшення того, наскільки погано йдуть ваші справи, фокусування лише на негативних моментах у житті, поспішні негативні прогнози життєвих подій і багато іншого. Як правило, має місце так звана депресивна тріада: негативний погляд на себе, на світ і на майбутнє в цілому.

Біохімічний дисбаланс. Біологічна схильність до розладів настрою може активуватися якоюсь негативною життєвою подією (або декількома подіями). Вважається, що біологічні характеристики даного розладу (порушення сну, втрата апетиту, втрата сексуального інтересу і втома) пов’язані з цим біохімічним дисбалансом.

Фактори ризику

Депресія часто починається в підлітковому віці, 20 або 30 років, але це може статися в будь-якому віці. При цьому у жінок цей розлад діагностується частіше, ніж у чоловіків. Проте частково даний факт може бути пов’язаний з тим, що жінки частіше звертаються за допомогою, забезпечивши лікування депресії.

Фактори, які, можуть підвищувати ризик розвитку даної проблеми:

 • Деякі риси характеру, такі як низька або залежна від думки оточуючих самооцінка, надмірна самокритичність або пессимистичность.
 • Травматичні або стресові події, такі як фізичне або сексуальне насильство, смерть або втрата близької людини, важкі відносини або фінансові проблеми
 • Наявність кровних родичів з депресією, біполярним розладом, алкоголізмом або випадки самогубства в сім’ї.
 • Наявність інших розладів психічного здоров’я, таких як тривожний розлад, розлади харчової поведінки або посттравматичний стресовий розлад.
 • Зловживання алкоголем або наркотичними засобами.
 • Серйозні або хронічні захворювання, включаючи рак, інсульт, хронічні болі або серцеві захворювання.
 • Прийом деяких лікарських засобів.

Гарна новина полягає в тому, що ефективне лікування депресії можливо. Когнітивна поведінкова терапія – науково підтверджена психотерапія, яка рекомендується в якості терапії першого вибору для лікування депресії. КПТ – структурований, короткостроковий, орієнтований на останні наукові дослідження метод, який допомагає позбавитися від негативного мислення і поведінки для вирішення поточних проблем.

Когнітивно-поведінкова терапія включає в себе когнітивний (як ми думаємо) і поведінковий (що ми робимо) компоненти.

У когнітивної складової лікування терапевт навчає клієнта ідентифікувати спотворені негативні думки, які викликають негативні емоції. Потім ми вчимося аналізувати достовірність думок і знаходити альтернативні, більш реалістичні думки. Крім того, терапевт допомагає клієнту розпізнати його глибинні переконання, що лежать в основі автоматичного негативного мислення. Наприклад, у людини, що страждає депресією, може бути глибинне переконання: «Я невдаха». Якщо щось не виходить на роботі (невчасно зданий звіт, критика начальника), у нього виникають досить різкі думки, такі як: «Я ніколи не можу закінчити роботу вчасно», «робота, яку я роблю, марна», «мене звільнять ». Майже одночасно з цими негативними думками, людина починає відчувати себе пригніченим, з дуже низькою мотивацією і енергією. Під час когнітивно-поведінкової терапії клієнт вчиться знаходити більш реалістичні альтернативні думки на заміну негативному мисленню. Наприклад «Я не зміг вчасно здати звіт, але наступного разу я докладу всіх зусиль до цього» або «Якщо я не покращу рівень продуктивності, мене можуть звільнити, але я знаю, що зможу його поліпшити». В результаті цієї більш реалістичної оцінки ситуації, людина не буде відчувати себе пригніченою. Крім того, терапевт і клієнт зможуть поставити під сумнів базове переконання: «Я невдаха». Звідки з’явилася така переконання? Які докази, що підтверджують це переконання, які докази, які спростовують його?

У поведінковому компоненті психотерапії терапевт допомагає клієнту оцінити, як різні щоденні дії впливають на настрій і як деякі з них можуть посилити небажані симптоми. Терапевти зазвичай допомагають пацієнтам розробити план дій, заснований на підході до поведінкової активації. У цьому підході терапевт і пацієнт створюють список видів діяльності, починаючи від найпростіших і поступово переходячи до більш складним. Оскільки людина переходить від більш легкої до більш важкої діяльності, його почуття компетентності і задоволення підвищується, що призводить до зменшення пригніченого настрою.

Крім того, самостійна практика навичок КПТ між зустрічами з терапевтом є важливим компонентом лікування депресії. Неодноразове застосування цих навичок до стресових ситуацій робить новий раціональний підхід більш автоматичними, а негативні емоції менш інтенсивними.

Запишіться на консультацію прямо зараз

надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом