Панічні атаки

Раптова паніка без причини в людних місцях, транспорті, на роботі може істотно обмежити можливості людини. Деякі порівнюють такий стан з «життям на вулкані» — постійна психологічна і фізична нестабільність вимотує, послаблює організм. У багатьох з нас може бути панічна атака або кілька протягом нашого життя. Але у деяких людей вони трапляються набагато частіше. На щастя, центр лікування панічних атак може багато чого зробити, щоб зупинити їх. Для успішного лікування найкраще відвідати центр лікування панічних атак, де фахівці допоможуть підвищити стійкість до стресів і навчать справлятися з панічним розладом.

Що таке панічна атака?

Панічна атака-це несподіваний сплеск інтенсивного страху, при якому проявляються 4 або більше симптомів. Панічну атаку можна описати як «помилкову тривогу»; мимовільний сплеск страху без реальної фізичної загрози. Панічна атака сама по собі не завдає шкоди людині.

Симптоми панічної атаки:

 • пітливість;
 • прискорене серцебиття;
 • відчуття нестачі повітря;
 • тремтіння в тілі;
 • задишка;
 • біль або дискомфорт у грудях;
 • відчуття дискомфорту в животі, різкі позиви в туалет;
 • нудота;
 • відчуття ніби втрачаєш свідомість, запаморочення;
 • парестезія (відчуття оніміння або поколювання);
 • припливи жару або холоду в тілі;
 • дереалізація (відчуття нереальності того, що відбувається) або
 • деперсоналізація (стан відчуження від самого себе);
 • страх зійти з розуму;
 • страх втрати контролю над своїм тілом;
 • страх смерті.

Перш ніж почати проходити курс лікування панічних атак, важливо розібратися в їх симптомах, пройти діагностику, щоб отримати повноцінну інформацію про стан здоров'я. Клініка лікування панічних атак дає можливість розібратися в захворюванні детально, виявити основні ознаки і пройти комплексне обстеження організму.

Паніка або страх

Страх виникає в момент небезпеки. Наблизився хижак, страх підсилює серцебиття, прискорює дихання, викликає пітливість. Така реакція готує тіло бігти або битися. Це важливий механізм виживання.

Однак іноді людина відчуває інтенсивну реакцію страху, коли небезпеки немає. Це помилкова тривога, трапляється тоді, коли її найменше чекають. Початковий напад паніки – це теж напружений епізод страху для відповіді на реалістичну небезпеку, але в ситуації, коли переважна більшість людей не боялася б. Ніби задзвонила пожежна сигналізація, коли немає вогню.

Від панічної атаки в панічний розлад

При панічному розладі відбувається:

 • несподівано повторювані панічні атаки (не менше двох випадків за півроку);
 • надмірна тривога, що відбудеться повторення панічної атаки;
 • уникнення місць або ситуацій, в яких вони можуть відбуватися.
 • Що викликає панічний розлад?
 • Єдиної причини, яка призводить до панічної атаки, немає.

Найбільш ймовірні фактори, що викликають панічні атаки та панічний розлад, такі:

Сильна біологічна реакція на стрес. Тіло людини більш чутливо реагує на стресові події і виробляє більше гормонів стресу, таких як адреналін і кортизол.

Тривожна чутливість. Деякі люди більш чутливі інших до відчуттів у своєму тілі. Вони швидше помічають ці відчуття і неправильно трактують їх як небезпечні.

Упередження, катастрофічне мислення. Звичка думати про події і явища негативно може бути сформована через певні ситуації в житті або навчена з дитинства від батьків.

Інші психологічні проблеми. Часто відчувають панічні атаки люди, які страждають від широкого спектру психологічних проблем: тривога про здоров'я, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), обсесивно-компульсивний розлад, депресія, фобія тощо.

Генетичні фактори. Можуть бути гени, що привертають людей до розвитку емоційних проблем взагалі, але немає специфічних генів, які приводили б людей до розвитку панічних атак.

Що підтримує панічний розлад?

Психолог Девід Кларк (David Clark) вважає, що панічним атакам схильні люди, які неправильно тлумачать відчуття у власному тілі.

Наприклад, людина помічає, що його дихання змінилося. Це здається дивним. Людина думає, що це небезпечно, що він задихається, і лякається. Тривога підсилює фізичні відчуття. Людина думає, що ці симптоми ще більш загрозливі. Ще більше прислухається до них. Людина думає, що відбувається щось погане, жахливе і він може втратити свідомість, зробити щось неконтрольоване або померти. Так починається панічна атака.

Панічна атака здатна навіть розбудити людину. Деякі люди можуть відчувати фізіологічні зміни, пов'язані з глибоким сном, трактуючи їх як небезпечні, і прокидатися з панічною атакою.

Деякі дії людини, пов'язані зі страхом повторення панічної атаки, підтримують панічний розлад:

 • Уважність до «небезпечних» відчуттів в тілі. Чим більше концентруємо свою увагу на чомусь, тим, швидше за все, помітимо це.
 • Неправильне тлумачення відчуттів в тілі. У паніці нешкідливі відчуття в тілі часто неправильно трактуються, як ознака насувається катастрофа.
 • Уникнення страшних ситуацій або відчуттів в тілі. Уникаючи панічну атаку, людина ніколи не дізнається, наскільки ситуація насправді безпечна, або наскільки людина дійсно зможе впоратися з цією ситуацією. Уникнення ситуацій або використання засобів безпеки, спрямованих на запобігання катастрофі, є проблемою, оскільки вони підтримують (або не здатні змінити) неефективні переконання людини щодо панічних атак.

Прагнення до безпеки. Людина намагається не допустити катастрофи. Як і уникнення, прагнення до безпеки заважає людині дізнаватися, наскільки небезпечна ситуація насправді, або наскільки добре людина могла б впоратися з цією ситуацією.

Лікування панічних атак в Києві

 • Когнітивно-поведінкова терапія. Від 10 до 20 сеансів по 50 хвилин на тиждень.
 • Лікарські засоби: селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, трициклічні антидепресанти.

Щоб подолати панічний розлад, людині доведеться:

 • Зрозуміти природну реакцію на страх «бий або біжи», що виникає під час панічної атаки.
 • Зрозуміти свої панічні симптоми та думки.
 • Зіткнутися зі страхами та відповідними відчуттями в тілі.
 • Протистояти своїм страхам, долаючи уникнення або так звану «захисну поведінку».

Реакція «бий або біжи» пов'язана з активацією симпатичної нервової системи.

Ланцюгова реакція може привести до таких фізичних проявів:

 • Серце. Посилюється серцебиття. Так збільшується кровообіг і серце краще наповнюється киснем і енергією.
 • Кровообіг. Розширюються судини, що обслуговують м'язи, і звужуються судини, які обслуговують травлення. В результаті м'язи і мозок краще забезпечуються кров'ю і відповідно киснем.
 • Легені. Розширюються бронхи, підвищується частота дихання. Кров насичується киснем.
 • Печінка. З глікогену більше виробляється глюкози. М'язи та клітини мозку отримують більше глюкози.
 • Шкіра. Шкіра стає блідою, а потім рум'яною. Спочатку зменшується кровообіг через відтік крові з периферії до м'язів, а потім відновлюється.
 • Очі. Розширюються зіниці. Більше світла потрапляє в очі, що покращує гостроту зору для сканування навколишнього середовища.

Крім фізіологічних реакцій, існує ще й психологічний компонент реакції «бий або біжи». Автоматичні реакції включають уважне фокусування на важливих цілях, таких як джерело загрози та потенційні шляхи втечі. Вторинні психологічні відповіді можуть включати оцінку значення реакцій організму. Наприклад, люди з панічним розладом часто неправильно трактують реакцію «бий або біжи«як катастрофічний ознака («у мене серцевий напад», «якщо це буде тривати, я зійду з розуму» ).

Історія реакції «бий або біжи»

Реакцію «бий або біжи» першим описав американський фізіолог Уолтер Бредфорд Кеннон в книзі «Тілесні зміни при болю, голоді, страху і люті» (1915). Він зазначив, що, коли тваринам загрожує хижак, їх організми виділяють гормон адреналін, який може привести до ряду тілесних змін, включаючи збільшення частоти серцевих скорочень і дихання. Надалі цих змін, м'язи краще забезпечуються киснем і енергією. Це допомагає тваринам пережити загрозливі ситуації, підготувавши їх тіла в бою або втечі.

Сучасне розуміння реакції «бий або біжи» відображені в роботі Меггі Шауер і Томаса Ельберта (2010). Вони розробили детальну модель фізіологічних / психологічних / поведінкових реакцій на загрозу і називали її «каскад захисту».

Чому важлива реакція «бий або біжи»?

Фізіологічна реакція «бий або біжи» грає вирішальну роль у виживанні під час дійсно небезпечних ситуацій. Однак у багатьох людей, які страждають на тривожні або інші розлади, може виникнути загроза недостатнього врівноваження парасимпатичної нервової системи, яка повинна заспокоювати фізіологічну активацію.

Багатьом людям, що страждають від неспокою і панічних атак, допомагає глибоке розуміння реакції «бий або біжи». Якщо раніше вони могли неправильно трактувати тілесні ознаки, пов'язані з цією реакцією як ознаку майбутньої катастрофи, то її розуміння стає корисною технікою «декатастрофізаціі». Аналогічно, люди з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) можуть помилково сприймати посилене фізіологічне збудження як показник існування реальної небезпеки. А розуміння реакції «бий або біжи» допомагає їм відчувати себе безпечніше, а також застосувати стратегії розслаблення і заземлення.

Зрозуміти свої панічні симптоми і думки

Катастрофічне мислення запускає панічні атаки. У кожної людини думки відрізняються. Щоб дізнатися більше про свій досвід паніки, когнітивно-поведінкова терапія пропонує вести щоденник панічний атак, де вказуються симптоми, катастрофічні думки, некорисні стилі мислення. Людина вчиться аналізувати своє мислення і формувати збалансовані думки.

 Зіткнутися зі страхами і відповідними відчуттями в тілі

Як ми зазначали, люди, які страждають панічні атаки, неправильно трактують конкретні відчуття в тілі. Наприклад, Олена відчула посилене серцебиття і біль в лівій половині грудної клітки і подумала, що знепритомніє, а Коля в такій же ситуації подумав, що він зійде з розуму і може завдати шкоди іншим. Один з кращих способів дізнатися справжню природу своїх відчуттів в тілі — дозволити собі їх відчувати без уникнення. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) може запропонувати вправи для роботи із загрозливими під час панічної атаки відчуттями в тілі. Зіткнення зі страхами і відповідними відчуттями в тілі проводиться виключно з фахівцем КПТ.

 Протистояти своїм страхам, долаючи уникнення

Люди, які страждають від панічних атак, часто виявляють, що їх життя стало обмеженим. Вони уникають ситуацій і місць, пов'язаних з панічними атаками. Однак, якщо людина пройшла попередні три етапи лікування (усвідомила реакцію «бий або біжи», навчився розуміти свої симптоми і думки, пережила з КПТ-терапевтом вправи зіткнення зі страхами і відповідними відчуттями в тілі), то цілком можливо, що вона здатна впоратися з ситуаціями, яких уникала раніше, і переконатися, що загрози насправді немає. Зіткнення з ситуаціями, яких людина боїться, називається експозицією. КПТ-терапевт може ознайомити з основними принципами експозиції, разом з людиною досліджувати її поведінкові звички і провести поведінкові експерименти, які дозволять протистояти страхам, долаючи уникнення.

Це найбільш ефективне лікування тривоги та панічних атак.

 

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом