Фобія

Багато людей можуть відчувати себе некомфортно, перебуваючи на висоті або бачачи павуків. Але коли страх настільки виражений, що починає заважати вести нормальний спосіб життя і обмежує можливості людини діяти, мова йде про фобії. Фобія – це сильний, постійний страх, викликаний якимось конкретним об’єктом або ситуацією. Коли людина стикається з ними, з’являється паніка, нездоланний страх і бажання піти від об’єкта або будь-яким способом уникнути ситуації. З усім цим допомагає впоратися лікування фобії.

З фобією стикається багато людей, це досить поширена проблема (приблизно у 60% людей є різні фобії). Не завжди фобії впливають на життя. Але при зміні життєвих обставин часто фобія стає справжнім обмеженням. Самостійно визначити чи є у Вас фобія можна за такими симптомами.

Cимптоми фобії

Основними симптомами фобії є те, що людина:

  • відчуває сильний страх, що не відповідає реальній загрозі, який можуть викликати об’єкти або ситуації;
  • активно уникає об’єктів і ситуацій, яких боїться.

Фізичні відчуття сильної тривоги при фобії схожі на симптоми панічного атаки: прискорене серцебиття, пітливість, тремтіння в тілі, відчуття нестачі повітря, задишка, біль або дискомфорт у грудях, нудота, відчуття дискомфорту в животі, відчуття ніби втрачаєш свідомість, запаморочення, приливи жару або холоду в тілі, дереалізація.

Особливістю фобії є те, що страх може бути ірраціональним – людина розуміє, що об’єкт або ситуація не такі небезпечні насправді, але силу страху це не зменшує. Фобії можуть істотно впливати на якість життя людини, на відносинами з близькими людьми і професійну самореалізацію. Уникнення об’єктів або ситуацій – обмежує можливості і часто не дає досягти бажаних цілей, тому необхідно лікування фобії.

Існують найбільш поширені групи фобій:

  • тварин (павуків, ос, змій, птахів, пір’я, собак, котів, мишей),
  • фобії, пов’язані з природними явищами (вода, гроза, висота),
  • фобії якихось конкретних ситуацій (водіння, польотів, ескалаторів, метро, ​​підземних переходів, ін’єкцій, виду крові, мостів, натовпу, темряви),
  • клаустрофобія – страх перед замкненими просторами, закритими приміщеннями (ліфтів, комор),
  • соціофобія, або соціальна тривога – страх соціальних ситуацій, страх бути в центрі уваги.

Якщо Ви виявили у себе або Ваших близьких симптоми якогось якого виду фобії, ми рекомендуємо звернутися до фахівця, який пояснить, як лікувати фобію і допоможе впоратися з цією проблемою.

Причини фобії

Фобії можуть з’явитися в різному віці: у дітей, у підлітків і у дорослих. Деякі страхи можуть бути вродженими, генетично зумовленими, починаються ще в дитинстві і навіть допомагають нам в тих чи інших ситуаціях. Наприклад, страх висоти допомагає дитині уникнути падіння або НЕ полізти в небезпечне місце. А завдяки страху комах і деяких тварин, змій або павуків, він не буде намагатися з ними зіткнутися, що може врятувати здоров’я і життя. Іноді дитина «переростає» фобії і вони поступово проходять, але буває так, що вони тривають і в дорослому віці.

Як правило, фобії розвиваються після негативного досвіду зіткнення з об’єктом або ситуацією, травматичного події. Наприклад, людину могла сильно налякати собака або виникла небезпечна ситуація на дорозі під час водіння. Надалі собака або автомобіль викликають сильний страх, людина починає уникати їх і розвивається фобія. І впоратися з цим допоможе своєчасне лікування фобії.

Підтримуючий цикл при фобіях

Фобії підтримуються униканням того, що викликає у людини страх. Виникає замкнуте коло, який наведено нижче. Мета когнітивно-поведінкової терапії – розірвати цей цикл і звільнити людину від фобії.

Лікування фобії методом когнітивно-поведінкової терапії

Когнітивно-поведінкова терапія – дуже ефективний метод лікування фобій. Спеціаліст застосовує когнітивні і поведінкові техніки, які допомагають позбутися від страху. Преолоденіе фобії відбувається через усвідомлення свого страху і поступове поетапне зіткнення з об’єктом або ситуацією, які його викликають.

Когнітивні техніки припускають аналіз думок, які викликає страх і прогнозів ( «що станеться, якщо я зіткнуся з тим, чого боюся»?).

Поведінкові техніки дозволяють досвідченим шляхом перевірити ще раз, наскільки вірні думки і припущення про те, що станеться, якщо людина зіткнеться зі своїм страхом. Техніка «експозиції» – допомагає подолати страх згодом і перевірити, наскільки дійсно небезпечна причина фобії. Психотерапія із застосуванням «експозицій» дає найбільш швидкий і стійкий результат.

Терапія фобій починається з простого етапу з поступовим переходом на більш складні.

Якщо фобія впливає на якість Вашого життя або життя Ваших близьких, фахівці нашого центру допоможуть Вам впоратися з цим завданням.

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом