Трихотіломанія

Ми часто змінюємо зовнішній вигляд власного тіла, адже догляд за своїм тілом це нормальна явище. Однак трихотіломанія виходить за рамки звичайного догляду. Це повторюване, часто саморуйнівне і надзвичайно неприємне явище, що приносить страждання, почуття сорому та тривогу. 

Трихотіломанія – це нав’язливий стан, при якому людина періодично висмикує власне волосся. Людина з трихотіломанією може висмикувати волосся з будь-якої частини свого тіла. Найпоширенішими місцями є шкіра голови, брови та вії.  Висмикування волосся може відбуватися як несвідомо, так і  свідомо – через нудьгу, стрес, переживання і тривогу, злість та через інші обставини. Людям, які страждають на трихотіломанію, дуже складно протистояти бажанню виривати волосся, це настільки складно, як перестати розчухувати місце укусу комара. Також, зазвичай люди висмикують певне волосся – те яке має неправильну структуру, колір, розмір, яке занадто тонке або навпаки – жорстке. Часом це призводить до облисіння.

Причини 

Ніхто точно не знає, чому у деяких людей розвивається трихотіломанія. Свою роль у розвитку захворювання можуть відігравати як комплекс причин, так і певні ситуації, чи особливості організму:

 Сильний стрес;

 Спадковість, гени;

 Компульсивні звички або ОКР;

 Можливі структурні або функціональні порушення мозку;

 Хімічний дизбаланс речовин головного мозку – серотоніну і дофаміну;

 Постійна тривога.

Найбільш поширений вік початку захворювання – це початок підліткового віку. У середньому це від 9 до 13 років, а пік – від 12 до 13 років {3}.

Симптоми 

Згідно з DSM – 5  трихотіломанія включає такі критерії {1}: 

 Періодичне виривання волосся, яке призводить до втрати волосяного покриву. Або коли повторюються спроби позбутися цієї звички;

 Коли процес виривання волосся викликає значний дистрес або порушує соціальні, професійні або інших важливі області функціонування людини; 

 Даний стан не пов’язаний з іншими медичними захворюваннями (наприклад, дерматологічними); 

 Виривання волосся не пов’язане з іншими психічними розладами (наприклад, спроби зменшити недоліки у зовнішності при дисморфофобії).

 

Лікування 

Існує дві основні форми лікування трихотіломанії – це психотерапія та фармакотерапія.

Фармакотерапія 

Для лікування хворих на трихотіломанію використовують різні групи препаратів, проте клінічних випробувань недостатньо. Антидепресанти з групи СІЗЗС можна застосовувати як частину плану лікування. Також деякі нейролептики можуть допомогти полегшити певні симптоми розладу. Дослідження показують, що деякі препарати можуть допомогти при депресії, тривозі чи стресі, які часто супроводжують трихотіломанію та погіршують стан людини. Іноді зменшення психічних та емоційних станів, які спричиняють руйнівну поведінку, достатньо, щоб позитивно змінити ситуацію. Однак деякі з цих препаратів викликають побічні дії, котрі навпаки можуть погіршити стан. Також значним мінусом є те, що після припинення прийому препаратів, нав’язливий стан може повернутися {2}.

Психотерапія 

Найкращі результати лікування трихотіломанії показує психотерапія. Одним з найпоширеніших методів психотерапії – КПТ (когнітивно- поведінкова терапія), цей метод вважається науково обґрунтованою практикою для лікування компульсивного висмикування волосся. Існує багато підтипів когнітивно-поведінкової терапії. Однак одне спільне їх об’єднує – це основне припущення про взаємозв’язок думок, почуттів та поведінки. Люди вчаться переосмислювати свої думки, почуття та поведінку, використовуючи різні техніки.

Методи когнітивно-поведінкової терапії, що застосовуються для лікування:

Навчання усвідомленості. 

Потрібно зробити звичку більш свідомою, почати помічати, в яких саме ситуаціях людина висмикує волосся, що стає пусковим механізмом. Наприклад, після кожної стресової ситуації або під час нудних бесід. Це дозволить розробити кращий план перешкоджання нав’язливим звичкам.

Зміна звичок. 

Навчити людей змінити небажану звичку (виривати волосся) на іншу, несумісну. Наприклад, кожного разу, коли виникає бажання висмикнути волосину, можна зафіксувати руку, сівши на неї. Це потрібно робити кожен раз, коли людина відчуває бажання до нав’язливої поведінки.

Контроль стимулів. 

Коли за допомогою усвідомленості ми знайшли наші тригерні ситуації, їх потрібно змінити. Наприклад, якщо дзеркало спонукає вас до виривання вій, то потрібно прибрати всі дзеркала до кінця терапії. Або якщо підчас нудьги ви починаєте виривати волосся, то гарним засобом може стати головний убір, який фізично убереже волосся від розправи над ним.

Також важливою складовою терапії є підтримка рідних та соціуму. Близькі люди можуть допомогти або нагадати стратегії подолання в тригерній ситуації.

Як не потрібно допомагати людям з трихотіломанією

 Задавати питання: «Чому ти не можеш просто перестати?»

Швидше за все, людина задає собі це питання щодня. Як би людина могла припинити це робити, скоріше за все вона б так і зробила. Цей стан викликає дуже багато сорому і ненависті до себе, не потрібно спонукати людину соромитися ще більше.

 Не потрібно намагатися говорити людині, що вона знову вириває волосся.

Якщо звісно вона про це не попросила. Це дійсно може бути частиною терапевтичної техніки, але лише тоді, коли людина дійсно про це просить.

 «Тобі потрібно просто розслабитися.»

Нажаль, це так не працює. Трихотіломанія – це складний процес, який поєднує в собі, як думки, так і емоції та певну звичку. Техніки розслаблення входять в протокол лікування, але вони не є основними.

 

Як ви бачите, трихотиломанія спричиняє значні труднощі в житті людини, як психологічні, так і косметичні. Вона викликає сором та може віддаляти людину від її оточення. Але це не вирок, тому що існує багато різних методів лікування, що враховують особливості кожного. Тому не відкладайте лікування і звертайтесь до профільних спеціалістів, які допоможуть відновитись і повернуть до здорового повноцінного життя.

 

Список літератури:

1. Everett GJ, Jafferany M, Skurya J. Recent advances in the treatment of

trichotillomania 2020

2. Trichotillomania Learning Center CBT 2011

3. Trichotillomania across the lifespan. Journal of the American Academy of Child &

Adolescent Psychiatry 2009іім

Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом