Розлад дефіциту уваги та гіперактивност: прояви у дорослих та когнітивно – поведінкова терапія

 Розлад дефіциту уваги та гіперактивност: прояви у дорослих та когнітивно – поведінкова терапія

Розлад дефіциту уваги та гіперактивності (далі РДУГ) –  це нейробіологічний синдром, що характеризується порушеннями здатності концентрувати увагу, гіперактивністю, та імпульсивністю. Отже прояви цього розладу можна поділити на три групи  – прояви пов’язані з гіперактивністю, прояви пов’язані імпульсивністю, та прояви пов’язані з проблемами дефіциту уваги. Частіше за все  РДУГ діагностується у дитячому віці, але за даними  зібраними у Сполучених Штатах Америки приблизно у 85%  дітей, у яких було діагностовано РДУГ, його прояви зберігаються і в дорослому віці. Отже прояви РДУГ з віком змінюються, але діти його не «переростають». І якщо додати до цього кількість дорослих, у   яких вперше діагностується в дорослому віці, то легко побачити, чому тема проявів РДУГ у дорослих є важливою. РДУГ діагностується психіатром.

Я б хотіла почати з проявів, що пов’язані з дефіцитом уваги. Отже, як виглядає дефіцит уваги? Вам може бути важко концентруватися на потрібних справах та розмовах. Ви можете легко відволікатися, а потім важко повертатися до полишеної справи. Особливо, якщо справа рутинна і для вас не цікава. Мова іде про те коли ви можете хотіти зосередитися, розуміти, що зосередитися важливо, але не дуже виходить і це має негативні наслідки та потребує від людини зусиль задля адаптації. Також  легке відволікання уваги може призводити до того, що заплановані справи важко доводити до кінця. Це однак не значить, що дорослі с РДУГ ніколи не можуть ні на чому сконцентруватися.  Коли задача цікава, або приносить задоволення я візьму сміливість припустити ви досить добре концентруєтесь. Можливо інколи можете навіть втрачати відчуття плину часу і робити щось годинами. Цей феномен називається гіперфокус.

А що відносно проявів пов’язанних з  імпульсивністю? Коротко імпульсивність можна описати як «спочатку робити, а потім думати». Це значить що  вам може бути важко казати ні своїм імпульсам навіть якщо в довшій перспективі імпульсивні дії можуть для вас мати негативні наслідки.. Принципово, однак  сказати, що складності в контролі імпульсів, мають існувати стабільно і постійно, для того щоб вважати імпульсивність ознакою РДУГ. Існувати постійно, впливати на якість життя і благополуччя. Що я маю на увазі коли говорю про те що важко відмовляти своїм імпульсам? Виглядати це може так: вам може бути набагато важче відмовитися від іще однієї порції алкоголю, іще одного шматка торта, іще однієї серії серіалу.  Отже люди з РДУГ більш імпульсивні витрачають гроші, п’ють, вдаються до ризикової поведінки. Суб’єктивно  все це може додавати до відчуття сплутаності та хаотичності життя. Імпульсивність також пов’язана з складностями, які можуть виникати у людей з РДУГ з регуляцією емоцій. Може складатися, враження, що емоції ніби захоплюють вас сильною хвилею що, і відрегулювати їх прояви може бути досить важко. Складності в регуляції емоцій можуть згубно впливати на міжособистісні відносини.

Прояви гіперактивності – непосидючість, нетерплячість, значно зменшуються до підліткового віку, проте деякі прояви гіперактивності можуть зберігатися і дорослому віці. І проявлятися вони можуть у тому наскільки важко буває витерпіти довгу чергу чи довгу дорогу в поїзді, або при довгому сидінні наприклад махати ногою, чи постукувати пальцями за для хоч якоїсь активності. З приводу прикладів, які я привела, слід сказати що це просто невелика кількість показових зовнішніх проявів окремих аспектів РДУГу. Насправді зовнішні прояви РДУГу індивідуальні у кожної людини. Тому про діагноз РДУГ, про трансформацію РДУГу з віком краще всього поговорити з компетентним спеціалістом з психічного здоров’я.

Якщо кинути оком на прояви РДУГу – то можна помітити, що вони можуть сприйматися як вади характеру, а не як прояви розладу якими вони є? Тому в частиною терапії РДУГу може входити робота з вашими переконаннями щодо себе та можливість подумати про власні «лінощі», «розхлябаність «злостивістю», «слабкістю». І що вони  насправді можуть бути не вадами, які не длзволяють рухатися до цілей , а проявами розладу, які можна зрозуміти і скомпенсувати. ,

Допомога при РДУГ для дорослих так само як і для дітей може складатися з психологічної корекції та медикаментозного длікування. Наявність показань для медикаментозного лікування разом із вами визначає лікар психіатр. Якщо така потреба є то так сам він може підібрати найбільш відповідний препарат.

Щодо психлологічної допомоги то в протоколи допомоги з РДУГом входить когнітивно- поведінкова психотерапія (КПТ). КПТ – вид розмовної та поведінкової психотерапії, яка може допомогти з викликами, з якими ви можете стикатися внаслідок РДУГу. КПТ виходить із того що багато проблем починаються с негативних або нереалістичних думок. .Наприклад «якщо я запізнився, я буду завжди запізнюватися» «Всі вважають, що я якійсь розхлябаний», «або все що може піти не так обов’язково не так піде»,   КПТ допомогає побачити як негативні думки створюють для нас перешкоди, а також дає змогу поставити ці думки під питання. Також КПТ допомогає знайти і закріпити більш ефективні форми поведінки.  Частіше за все когнітивна -поведінкова терапія розладу дефіциту яуваги та гіперактивності часто заснована на модульному підході.

До плану допомоги з РДУГом включається

  • Модуль діагностики та психоедюкації. В ньому клієнт і психолог консультат чи психотерапевт обговорить з вами стан, складності. Допоможе прослідкувати якість початкові зв’язки між різними проявами. А також розкаже про що таке РДУГ і відповість на ваші питання.
  • Модуль навичок організації. Сюди можуть входити навички організації та планування. Сюди входять техніки складання та використання списків задач, технік вирішення проблем та постановки цілей.
  • Модуль роботи зі схильністю до відволікання. Сюди входять техніки виявлення стимулів, для визначення коли людина вже відволікання, і повернення до концентрації. Техніки відкладання відволікання.
  • Модуль роботи з впливом середовища навколо людини. В цьому модулі оцінюється навколишнє середовище людини   з метою зробити його якнайменшим фактором відволікання.
  •   Модуль адаптивного мислення. Цей модуль включає себе відслідковування закономірностей мислення. І робота щодо постановки неадаптованих думок під питання.
  • Інші модулі за потребою залежно від стану людини та наявності та природі супутніх розладів. А також в кінці може бути доданий модуль попередження рецидивів. [2]

До речі, про супутні розлади та РДУГ: вони зустрічаються досить часто. Від 30 до 60 % дорослих із РДУГ. [1] Найчастішими супутніми розладами до РДУГу є клінічна депресія, біполярний розлад та генералізований тривожний розлад. Наприклад за даними одного дослідження генералізований тривожний розлад зустрічається серед людей із РДУГ частіше ніж в популяції взагалі.

 Також серед людей із РДУГом досить поширеними є проблеми зі зловживанням психоактивними речовинами. Зв’язок між РДУГом та зловживанням психоактивними речовини двобічний та скоріше пов’заний з нейробіологічними особливостями мозку, іншими супутніми психічними розладами та поведінковими характеристиками такими як пошук нових вражень та імпульсивність. Наявність РДУГу може сильно впливати на лікування зловживання психоактивних речовин, оскільки  може ускладнювати звідьнення від згубних звичок. Отже при роботі зі зловживання психоактивними речовинами важливо проводити скринінг на РДУГ, тому що це дає можливість адаптувати лікування залежностей.

Наявність супутніх розладів може впливати на діагностику РДУГу та перерахованих вище розладів. В тому сенсі, що прояви РДУГ можуть бути «сховані» проявами цих розладів, і їх може бути важко помітити, або прояви РДУГ можуть видозмінювати прояви цих розладів. Отже постановка діагнозу РДУГ, особливо в дорослому віці може займати деякий час. Думка  про наявність у вас розладу дефіциту уваги і гіперактивності може виникнути у спеціаліста  чи у вас с ході лікування іншого розладу. Або, як зазначено вище, при психотерапії РДУГу  часто може містити модулі по роботі з супутніми проблемами.

Отже, допомога для дорослих з РДУГ існує. Когнітивно – поведінкова терапія може успішно використовувалась для психологічної корекції проявів РДУГу, якщо ви отримали діагноз в дорослому віці.  Та навіть якщо у вас РДУГ було діагностовано в дитячому віці, і навіть якщо навіть отримали психологічну корекцію в дитинстві вам може потребувати корекції деяких проявів в дорослому віці.   Тому що я не скажу нічого нового якщо скажу, шо дорослий вік висуває зовсім інші вимоги до концентрації уваги, до регуляції емоцій, а також для способів справлятися з імпульсивністю та управління часом. Когнітивно – поведінкова  терапія може допомогти з розвитком цих навичок..

Список літератури

  1. Katzman, Martin A et al. “Adult ADHD and comorbid disorders: clinical implications of a dimensional approach.” BMC psychiatry vol. 17,1 302. 22 Aug. 2017, doi:10.1186/s12888-017-1463-3
  2. Sprich, Susan E et al. “Description and Demonstration of CBT for ADHD in Adults.” Cognitive and behavioral practice vol. 17,1 (2012): 10.1016/j.cbpra.2009.09.002. doi:10.1016/j.cbpra.2009.09.002
  3. Knouse, Laura E, and John T Mitchell. “Incautiously Optimistic: Positively-Valenced Cognitive Avoidance in Adult ADHD.” Cognitive and behavioral practice vol. 22,2 (2015): 192-202. doi:10.1016/j.cbpra.2014.06.003
Останні статті

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Емоційне вигорання

Емоційне вигорання Останнім часом ми все часто зтикаємося з емоційним вигоранням в своєму оточенні. Дехто…

Звички: інвентаризація

У попередній статті “Звички як відповідь на питання “Хто Я?”” ми говорили фундамент того, чим…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом