Прояви обсесивно – компульсивного розладу.

Обсесивно – компульсивний розлад (ОКР) – це тривожний розлад, що складаються з двох частин:

  1. нав’язливих думок, часто такі, що лякають характеру (вони називаються -обсессіямі), і
  2. певних дій, які виконуються для того, щоб знизити тривогу, викликану нав’язливими думками. Ці дії називаються компульсіями або ритуалами.

Дії людини з ОКР – не ексцентричність, НЕ забобони і не пошук уваги, а скоріше дії задля забезпечення безпеки. Ці дії – спосіб впоратися з тривожними думками, неприємними відчуттями сумнівами, що щільно обступають людину. Думки іноді можуть обертатися проти людини – носія цих думок. Самі думки стають небезпечними. Людина змушена якось нейтралізувати ці думки ритуальними діями або іншими думками. Але дії, які доводиться робити, допомагають впоратися з тривожними думками лише тимчасово. Згодом тривожних думок може ставати більше, а ритуали все більш розгалуженими та займають все більше простору в житті цієї людини. Так розвивається обсесивно-компульсивний розлад.

Нав’язливі тривожні думки можуть бути декількох видів:

1. Нав’язливі думки про інфекцію та забруднення. Зазвичай нав’язливі думки інфекції та забруднення засновані на страху зараження або хвороби. Наприклад, можуть виникати думки про те, що «можна заразитися», «мікроби дуже небезпечні», «якщо я заражусь, станеться катастрофа». Іноді люди відчувають практично нестерпний дискомфорт, стикаючись, наприклад, з жирними або липкими речовинами. Людина пояснює свої дії по надмірного очищенню станом відрази, огиди.

2. Нав’язливі думки про випадкове нанесення шкоди. Часто люди, які страждають на ОКР, відчувають велику відповідальність. Іноді ця відповідальність може бути надмірною. У такій ситуації можуть з’являтися різні страхи, що в результаті випадковості або через неуважність може наступити шкоди для самого себе або для інших людей. Страх нанесення шкоди може супроводжуватися сумнівами, невпевненістю і відчуттям сильної тривоги. Прикладом страху випадково нанести шкоду може бути страх наїхати на пішохода, перебуваючи за кермом, навіть коли такої ймовірності практично не існує.

3. Нав’язливі думки про навмисне нанесення шкоди. В цьому випадку бояться завдати шкоди cпеціально, хоча і без конкретної причини. Наприклад, може бути страх вдарити когось, навіть коли на нього не злишся, а просто тому, що можеш. Зазвичай ці переживання пов’язані з близькими, але можуть бути спрямовані і на чужих людей або домашніх тварин. Людина обсессиями шкоди може стояти на платформі метро за спиною когось із близьких, ну скажімо мами, і до нього може прийти незрозуміла думка зіштовхнути її на рейки. Більшість людей посміхнулися б цієї думки з подивом, знаючи, що, звичайно ж, нічого такого ніколи не зробить. Людина скоріше за все не надасть такій думці особливого значення, адже дивні думки бувають у всіх. У той час як людина, схильна до обсессій нанесення шкоди зачепиться за цю думку і буде виконувати різні компульсивні дії, щоб позбутися від цих думок. Людина з ОКР буде боятися самого факту, що ця думка може їй прийти, і він буде постійно перевіряти і засвідчувати, що «немає я нічого такого не подумав».

4. Нав’язливі думки сексуального характеру. Для того, щоб визначити чи є думки сексуального характеру ознакою ОКР не так вже й важливий їх зміст, а скоріше важливо, яку функцію ці думки відіграють. Нав’язливі думки сексуального характеру, на відміну від сексуальних фантазій, не приносять задоволення, а скоріше викликають страждання, почуття провини і огиду. До того ж, людина, яку вони відвідують не має жодного бажання втілювати їх в життя. Зазвичай нав’язливі думки сексуального характеру з’являються в підлітковому віці і можуть з часом ставати більш вираженими і протікати періодично з більшою або меншою інтенсивністю.

5. Нав’язливі думки релігійного характеру. У разі, коли релігійні думки стають нав’язливими, вони починають приносити страждання. Люди, які зіткнулися з релігійними нав’язливими думками, можуть відчувати тривогу з приводу богохульних думок, тривоги з приводу можливості вчинити злочин, або переживання з приводу моральної чистоти. Логічно було б припустити, що такі нав’язливі думки виникають у глибоко релігійних людей. Таке дійсно трапляється. У наукових дослідженнях було виявлено, що культура і релігія, в якій живе людина, грає роль в розвитку обсессий релігійного характеру. Однак релігійні обсессії виникають не тільки у релігійних людей, а й у людей, які не відрізняються надто глибокою релігійністю, або навіть у атеїстів.

6. Нав’язливі думки, пов’язані з симетрією і порядком. Нав’язливі думки такого типу пов’язані з тим, що людина не може витримувати, коли якісь предмети стоять не рівно, або знаходяться в неправильному порядку. У цьому випадку «не можуть терпіти» не перебільшення, а констатація факту. Нерівність, невпорядкованість і не ідеальність дійсно викликають у людини серйозні страждання і обмежують її функціонально. Наприклад, обсессии, пов’язані з симетрією, можуть призводити до того, що люди, які страждають таким видом ОКР, можуть погано переносити не ідеально написані літери. А тепер, уявіть, що ми говоримо про підлітка, який вчиться в школі і повинен писати багато і досить швидко. Це може становити велику проблему для адаптації в суспільстві. У деяких випадках страждання приносить сама зацикленість, і людина може сприймати цю зацикленість як не типову для себе і зайву. В інших випадках страждання приносить не сама зацикленість, а скоріше не ідеальність і не акуратність. Бажання від них позбутися сприймається як абсолютно закономірне.

Як і обсессии, компульсии (нав’язливі дії) бувають різних видів:

1. Наприклад, нав’язливий страх забруднення або зараження може викликати нав’язливі дії, пов’язані з миттям і знезараженням. Такою дією може бути зайве або ритуалізоване миття рук, коли людина, наприклад, миє кожен палець і повинен певним чином мити під нігтями.

2. Компульсії перевірки проявляються в різних видах перевірок. Прикладом може слугувати перевірка замків, коли людина виходячи перевіряє чи точно закриті двері в квартиру, а потім перевіряє ще раз, про всяк випадок, а потім ще раз, поки не запізниться туди, куди їй треба іти. Часто перевіряють вимикачі, прилади, лампочки, або, їдучи за кермом, водій може весь час перевірятичи не переїхав він тварину або людину, хоча раціонально розуміє, що нічого подібного не сталося. Компульсивні перевірки зазвичай бувають пов’язані з обсессиями випадкового нанесення шкоди.

3. Поширеним видом компульсій є компульсії повторення. Виглядати вони можуть, наприклад, так: підліток з ОКР готується до контрольної і читає підручник. Він вирішує перечитати сторінку, щоб упевнитися, що не пропустив нічого важливого. І він кілька разів перечитує сторінку або кожен окремий абзац. Цей же підліток може підніматися зі стільця поки не відчує, що зробив це правильно. Компульсій повторення зазвичай бувають пов’язані з нав’язливим страхом помилки.

4. Компульсивний рахунок можна віднести до поширених проявів ОКР. Компульсії, пов’язані з рахунком, можуть бути самими різними. Наприклад, деякі цифри можуть набувати особливу важливість. Число 13 може сприйматися як нещасливе, тому все розпочате в тринадцяту годину дня чи на 13ий день після якогось певного події – погане або зіпсоване. Життя людей, схильних до компульсивному рахунку, перетворюється в павутиння з цифр. Закривати двері обов’язково потрібно саме 3 рази, а всі вікна по дорозі повинні бути перераховані. Людина з ОКР сам не знає, для чого перераховує, часто його мозок сам автоматично веде який-небудь рахунок.

5. Компульсії упорядкування та розстановки пов’язані з певним порядком, в якому повинні знаходитися предмети. У людей, що мають подібні компульсії, що предмети, що належать їм повинні стоять певним чином, наприклад, строго від меньшого до більшого або за кольорами. Якщо порядок порушується, він повинен бути відновлений. Також для людини може бути важливо, щоб предмети стояли в строго визначеному місці або повинні бути розставлені і переставлені певну кількість разів, поки людина не відчує, що задоволений тим, як все розставлено або впорядковано. Наявність таких компульсій може істотно ускладнювати виконання звичайних побутових справ на кшталт збирання в будинку.

6. Ментальні компульсії. До ментальних компульсій належать будь-які дії, що відбуваються в розумі. До ментальним ритуалам відноситься вироблений в розумі рахунок, складання списків, промовляння особливих чисел, слів, уявлення особливих образів для нейтралізації страшних або недозволенних думок. До ментальних ритуалів можуть ставитися і повторне програвання ситуацій в голові і спроби стерти в голові деякі ситуації або образи.

 

Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом