Панічні атаки, панічний розлад та агорафобія

Життя часом буває непередбачувана. Тому швидше за все буде складно з повною впевненістю сказати, що можна провести все своє життя, перебуваючи в повному спокої і не маючи тривоги. Час від часу тривога-це нормально. Але бувають такі випадки, коли людина починає турбуватися надмірно сильно або часто. Розлади тривожного спектру бувають різними. Одними з можливих проявів тривоги є панічні атаки. За даними 2017 року розлади тривожного спектру є найбільш поширеними серед психічних розладів [1]. 970 мільйонів людей у світі мають психічні захворювання, у 3,76% з них – порушення тривожного спектру [2]. Часто люди звертаються за допомогою до фахівців соматичних профілів, думаючи, що вони мають проблеми зі здоров'ям фізичним.

У протоколах лікування панічних атак є кілька варіантів лікування, які також, можливо комбінувати між собою [3,4]. Медикаментозна терапія може складатися з антидепресантів, протитривожних або бета-блокаторів. Підбір медикаментозної терапії відбувається лікарем-психіатром. Психотерапією першого вибору є когнітивно-поведінкова терапія [5].

Що таке панічна атака, панічний розлад і агорафобія?

Панічна атака – це раптовий і чітко відмежований епізод дискомфорту і / або сильного страху, що супроводжується різними фізичними симптомами, і досягає максимум протягом десяти хвилин. Панічні атаки – це поодинокі випадки, в той час, як панічний розлад — це щонайменше два несподіваних нападу панічних атак протягом певного періоду. Панічні атаки та / або панічний розлад можуть супроводжуватися агорафобією. Оскільки сам напад супроводжується максимально неприємними почуттями, то в момент панічної атаки практично неможливо перенести свою увагу з внутрішніх відчуттів на щось інше. Бо зазвичай люди не відчувають схожих симптомів протягом життя, то вони не можуть зрозуміти, що з ними відбувається.

Тому це може бути оцінено як наближення можливої катастрофи та супроводжуватися думками про інсульт / інфаркт, смерть або сходження з розуму. Коли виникають ті симптоми, які описані, перше про що всі думають – це проблеми з соматичним здоров'ям. Тільки після проходження ряду лікарів і виключення соматичних проблем люди потрапляють до фахівця з психічного здоров'я. Панічні атаки бувають ситуативні та непередбачувані, нічні або навіть «міні». Цікавим фактом є те, що близько 30% людей за життя мають панічні атаки, проте лише у 2.7% розвиватиметься панічний розлад [6]. Агорафобія має кілька визначень. Більш поширеним визначенням є те, що агорафобія є страхом відкритого простору та натовпу. Інше ж, більш специфічне, визначення агорафобії – тривога через перебування в місцях або ситуаціях, в яких вихід може бути ускладнений, якщо людині раптово стане погано.

Які симптоми панічної атаки, агорафобії та панічного розладу? Симптоми панічної атаки

Відчуття посиленого або прискореного серцебиття

 • Тремтіння або озноб
 • Відчуття перехоплення дихання або задухи
 • Пітливість
 • Страх задихнутися
 • Біль або дискомфорт у грудях
 • Нудота
 • Запаморочення, відчуття нестійкості
 • Дереалізація
 • Страх втратити контроль або зійти з розуму
 • Парестезія
 • Припливи холоду або спека
 • Страх померти

Симптоми панічного розладу

 • Щонайменше два несподіваних напади панічних атак
 • Щонайменше місяць після однієї з атак щонайменше один з наступних критеріїв:
 • Хвилювання через можливе повторення
 • Хвилювання про негативні наслідки атаки
 • Виражені зміни поведінки, пов'язані з досвідом атаки
 • Панічні атаки, не викликані медичною хворобою або психоактивними речовинами
 • Панічні атаки не залежать від контексту іншого тривожного розладу

Симптоми агорафобії

 • Тривога за перебування в місцях або ситуаціях, в яких вихід може бути складним (або незручним) або де в разі несподіваного або ситуаційно обумовленого нападу паніки (або симптомів за типом панічних) допомога може бути недоступна
 • Уникнення таких ситуацій або перебування в них з вираженим дистресом, або потреба в супроводі в таких ситуаціях

Які методи лікування панічних атак, панічного розладу та агорафобії?

Існує кілька підходів до лікування панічних атак, панічного розладу та агорафобії.

Перший варіант – це лікування, яке призначається психіатром. Найпоширеніші ліки, що призначаються при цих станах є антидепресантами певних груп. Вони знижують гостроту прояву симптомів тривоги та паніки, і загальна кількість панічних атак.

Але не варто забувати, панічні атаки, панічний розлад і агорафобія також мають психологічні складові, з якими прекрасно справляється когнітивно-поведінкова терапія [7,8,9].

Як працює когнітивно-поведінкова терапія?

Оскільки, при панічних атаках існують певні особливості того, як себе почуває людина і як в цей момент думає людина про свій стан, було розроблено алгоритмом дій при панічних атаках, панічному розладі та агорафобії.

 • Корекція доданих симптомів значень – на цій стадії виявляється думка/переконання і зміна його (часто це щось на зразок «Я вмираю, у мене інфаркт, інсульт»). Ці переконання знаходяться, оцінюються, перевіряються і змінюються. І це цілком реально ☺ 
 • Подолання уникнення – на цій стадії людина знову починає зустрічатися з тим, чого уникав, вже маючи інструменти, як можна впоратися і знання про свій стан.
 • Робота з тривогою – тут відбувається спільна робота з тривогою і переживаннями, оскільки часто це просто необхідно для подальшої підтримки результату.
 • Відновлення активності – людина повертається до колишнього ритму життя, або ж будує новий ритм, в якому йому комфортно.
 • Попередження рецидиву – закріплення пройденої терапії

Висновок

Ті, хто має панічні атаки, панічний розлад і / або агорафобію знають, наскільки це неприємно і болісно тривожно. Життя змінюється під впливом факторів, на які люди не мають ніякого впливу. Відчуття втоми та безвиході можуть захопити, в разі відсутності лікування.

Втім, не варто втрачати надію. Вже не один рік когнітивно-поведінкова терапія, і при необхідності медикаментозне лікування, прекрасно справляються з цими викликами.

Посилання:
 1. https://ourworldindata.org/mental-health
 2. https://doi.org/10.1002/da.22572
 3. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml
 4. https://www.nice.org.uk/guidance/qs53
 5. https://doi.org/10.1002/da.22572
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30199184/
 7. Westen D, Morrison K. A multidimensional meta-analysis of treatments for depression, panic, and generalized anxiety disorder: an empirical examination of the status of empirically supported therapies. J Consult Clin Psychol. 2001;69:875–99.
 8. Gould RA, Otto MW, Pollack MH. A meta-analysis of treatment outcome for panic disorder. Clin Psychol Rev. 1995;15:819–44.
 9. Clum GA, Clum GA, Surls R. A meta-analysis of treatments for panic disorder. J Consult Clin Psychol. 1993;61:317–26.–х
Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом