Лікування компульсивного переїдання

Когнітивно-поведінкова терапія при компульсивному переїданні

У всіх країнах світу відмічається серйозна наростаюча криза в стані здоров’я населення. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2016 році більше 1,9 мільярдів дорослих мали надлишкову вагу, з них більше 650 мільйонів мали ожиріння. 41 мільйон дітей у віці до 5 років мали надлишкову вагу та ожиріння. Тому сьогодні лікування компульсивного переїдання набуває особливої актуальності. Наукові дослідження постійно підтверджують дані про те, що люди з надлишковою вагою знаходяться у зоні підвішеного ризику по цілому ряду хвороб та погіршенню загального стану здоров’я.

З метою зміни цієї ситуації було розроблено ряд способів лікування, але цих методів дуже мало та всі вони мають значні недоліки. Медичні препарати діють швидко, але всі вони мають небажані побічні ефекти та сумнівні довгострокові наслідки. Крім цього, ефект їх застосування нестійкий. Велика вірогідність того, що, як тільки люди перестануть приймати ліки, вони знову почнуть набирати вагу. Спеціальні хірургічні  методи лікування та попередження важких ступенів ожиріння, як і інші оперативні втручання, ризиковані та потребують від пацієнта різкого обмеження об’єму порцій їжі, яку він споживає.

Як же вирішити цю актуальну проблему? Які є методи лікування компульсивного переїдання?

Фармакологічні та хірургічні методи здаються дуже привабливими через швидкий  ефект та мінімум зусиль. Та чи змінюють всі ці методи спосіб мислення людей та відношення до власного тіла, чи вирішують життєві труднощі, які могли бути пусковим механізмом розвитку розладу харчової поведінки?!

А що, коли змінити ставлення людини до цієї проблеми? Тобто, навчити мислити інакше та тим самим змінити харчову поведінку людини. Змінити харчову поведінку не на короткий час, а на все життя. Саме на це спрямована когнітивно-поведінкова терапія при розладах харчової поведінки.

Терапія формує та закріплює такі зміни в свідомості і в харчовій поведінці людини, які дозволяють їй отримати від своєї дієти все, про що вона мріє і, — звикнути, та зберегти, свою вагу назавжди.

Ця терапія сфокусована не тільки на зміни поведінки, а і на зміни мислення. Вона має змусити ваш мозок думати так, як думає мозок стрункої людини. Авжеж терапія працює з будь-якою дієтою, з будь-яким планом «скидання» ваги.

Це психологічна програма, а не схема харчування. Вона не говорить, що вам потрібно їсти. Вона навчає людину, як спонукати себе їсти так, як вам необхідно.

Когнітивно-поведінкова терапія базується на концепції  відповідно до якої те, як людина думає, впливає на те, що вона відчуває та як діє. Вона допомагає людині вирішувати як практичні, так і психологічні проблеми, а також вчить новому мисленню та навичкам поведінки – навичкам, які можливо використовувати протягом всього життя.

Як же когнітивно-поведінкова терапія допомагає схуднути?

Люди, які періодично «сідали» на дієту впродовж багатьох років мають дещо спільне – вони не можуть мислити так, як мислить людина, яка не страждає від зайвої ваги.

Таким чином, насамперед ідентифікуються ключові викривлення, які є у думках тих, хто дотримувався дієти, які заважають людині досягнути та утримати ту вагу, до якої він/вона прагне. Виявляються основні помилкові думки, які є у людини, яка «сидить» на дієті.

Люди, які ведуть боротьбу з зайвою вагою, мають такий стиль думок, який знецінює їх зусилля щодо скидання ваги.

У випадку, коли людина може точно визначити, що є провокуючим фактором, який викликає появу помилкових думок, і що змушує людину їсти те, що шкідливо, вона може мінімізувати час впливу цих факторів або змінити реакцію на них.

Уміння правильно реагувати на свої помилкові та небажані думки – це навичка, яку можливо використовувати впродовж всього життя для того, щоб утримувати свою нову вагу.

Когнітивно-поведінкова терапія при розладах харчової поведінки призводить до відповідних результатів незалежно від неповторних індивідуальних особливостей людини, стиля життя та сімейних обставин.

На чому базується ця терапія, з яких частин  складається лікування компульсивного переїдання?

Програма включає:

  • визначення провокуючих факторів (ментальних – думки про їжу, негативне сприйняття себе; емоційних – розчарування, нудьга; соціальних тощо);
  • навчання навички відрізняти голод від бажання поїсти, тобто розвиток ефективної реакції на внутрішній голос, який спокушає людину та спонукає поїсти просто зараз;
  • навчання примирення з обмеженнями, які людина мусить собі поставити, щоб отримати стрункість як нагороду за це;
  • розвиток мотивування людини як отримувати задоволення від того, що процес харчування став іншим;
  • навчання корегуванню своєї дієти, включаючи до загального плану харчування заплановані послаблення, що допомагає дотримуватися дієти впродовж довгого часу. Дієта має бути корисною для здоров’я;
  • виховання сприйняття щодо фіксації всього того, що ви їсте.

І пам’ятайте, що дієта  — це не радикальні обмеження кількості їжі, не випробовування вашої сили волі, не знущання над власним організмом, а раціональний стиль харчування, який є комфортним. Дієта завжди підбирається індивідуально, в залежності від харчових вподобань, особливостей обміну речовин, вона не повинна знижувати якість вашого життя (особливо її психологічну складову).

Таким чином, терапія направлена на підготовку розуму людини до оточуючого середовища, щодо дотримання дієти.

Чим більш насиченим та цікавим стане ваше життя, тим менше уваги ви будете фокусувати на своїй вазі. У вас має бути такий план харчування та фізичних вправ, який буде комфортним для вас на все подальше життя.

Статтю підготувала лікар-психолог, психотерапевт — Соня Лагутина

Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом