Генералізований тривожний розлад. Симптоми і лікування. КПТ при ГТР

Хвилювання, пітливість долонь, неправильне дихання, тяжкість в районі грудей, бажання кудись втекти і сховатися. Приблизно так можна описати почуття тривоги. Це почуття, яке хоч раз відчував кожен, але от навряд чи, ви захочете відчути його знову. Виникає тривога в моменти невизначеності напередодні життєвих ситуацій. Зазвичай, коли негаразди проходять, ми можемо легко розслабитися, але буває і так, що тяжіє почуття залишається, стає нашою невід’ємною частиною, омрачняет реальність, а часом і зовсім заганяє в глухий кут – ласкаво просимо в світ ГТР.

Що таке генералізований тривожний розлад (ГТР) і наскільки він поширений

ГТР це тривога без реальної причини. Виникає безпідставне передчуття небезпеки. Для отримання хоч якоїсь визначеності, в голові починають народжуватися найрізноманітніші негативні сценарії, «Що якщо …» – будь то катастрофа на роботі або страх за сім’ю. При цьому реальних підстав для занепокоєння немає, і зазвичай людина це прекрасно розуміє, але позбутися від тривоги не може.
Згідно з дослідженнями, поширеність генералізованого тривожного розладу (ГТР) у світі близько 7%. Середній вік початку захворювання – 30 років. Поширеність у дітей – 3%, у підлітків – 10,8%. Середній вік початку захворювання у дітей і підлітків – 10-12 років. Існують дані, що вказують на те, що у жінок ГТР зустрічається в 2-3 рази частіше за чоловіків. {1}
ГТР – найбільш поширене тривожний розлад, часто поєднується з іншими порушеннями психіки та поведінки, кожне з яких ускладнює діагностику. Але чим раніше людина звернеться за допомогою до фахівця, тим швидше він зможе позбутися від цієї тривоги.

Які головне симптоми ГТР і коли тривога стає розладом

Як би нам не було це неприємно, але в помірних дозах тривога корисна. Це був природний захисний механізм наших предків, які при зіткненні з хижаками або іншою небезпекою, швидко приймали рішення, що допомагають вижити, адптіроваться. У наші дні вже немає хижаків, але почуття залишилося, а до нього додалися і нові виклики, наприклад: хвилювання перед іспитом або важливим співбесід може допомогти нам зібратися і включитися в роботу. Іншими словами, тривога – це сигнал до швидкого прийняття рішень. Але це рішення не завжди приймається на користь комфортного життя.
ГТР же характеризується підвищеною тривогою і хвилюванням (тривожне очікування), більшу частину днів протягом останніх шести місяців, з приводу різноманітних подій і видів діяльності, наприклад навчання або роботи.

Різною мірою прявляются такі симптоми: {2}

 • непосидючість
 • м’язова напруга
 • втома
 • проблеми з концентрацією
 • дратівливість
 • порушення сну
 • труднощі з встановленням контролю над хвилюванням
 • гостра реакція на невизначеність.
 • хвилювання
 • пітливість долонь
 • неправильне дихання
 • тяжкість в районі грудей
 • бажання кудись втекти і сховатися

Відмінною рисою людей з ГТР є те, що вони абсолютно не можуть переносити невизначеність. Люди починають планувати кожну хвилину свого життя, і сприймають невизначеність як що щось погане.

ГТР і генетика

Як і при багатьох інших психічних і медичних розладах, так і при генералізованому тривожному розладі, ми можемо бути генетично схильні до розвитку певних симптомів. За результатами дослідження, близько 40% варіацій симптомів тривоги, а також діагнозів тривожного розладу, обумовлені генетичними факторами. {3}

Ну а що ж мозок

Генералізований тривожний розлад, як і інші види тривоги, ймовірно, виникає через сильний первісного страху і реакції «бийся або біжи».
Коли людина стикається з небезпечною ситуацією, активуються дві структури мозку.

 • Перша, найдавніша, вона допомагала нашим предкам вижити в випадки небезпеки, так як вона реагує на найменшу загрозу. Це мигдалеподібне тіло. Саме вона змушує прискорити наш пульс і дихання, відчувати клубок у горлі і тремтіння, вона призводить наш організм в «бойову» готовність. Але її головна мета просто позбавиться від небезпеки, і вона не думає, реальна ця небезпека.
 • Друга ж структура – лобова кора, дуже розвинена, вона обробляє інформацію, яку отримала від мигдалеподібного тіла, і вже потім вирішує, чи існує реальна загроза і чи потрібно щось робити. {4}
  Якщо у людини немає тривожного розладу, то його структури мозку працюють синхронно, як справна сигналізація. У людей же з ГТР – структури мозку працюють не синхронно, і це все схоже на зіпсовану автомобільну сигналізацію, яка реагує на легкий порив вітру або проїжджаючу повз машину, часом не виключаючи дуже довго. Людина починає реагувати на будь-яку, навіть нереальну загрозу. Лобова кора, в свою чергу, починає передбачати можливу будущею загрозу і починає сприймати невідомість як небезпека.

Як працює КПТ

«Як впоратися з тим, що може ніколи не відбутися? Визначити, чи існують дії, які потрібно зробити прямо зараз. Якщо немає, то можна просто жити сьогоднішнім днем, – це і буде дією. Замість того щоб перебувати в полоні занепокоєння про майбутнє, ви можете стати уважними, вдячними і більше цінувати своє справжнє, тим самим покращуючи якість свого життя прямо зараз »- Роберт Ліхі« Ліки від нервів. Як перестати хвилюватися і отримати задоволення від життя ».
У когнітивно-поведінкової терапії основна увага приділяється системі переконань людини про корисність переживань і тому, як ця система переконань впливає на поведінку. КПТ працює з 4 головними стовпами повішеною тривоги: корисність переживань, непереносимість невідомості, Негативний ставлення до проблеми, уникнення найгіршого сценарію.
Важливе завдання терапії, розпізнати «замкнуті кола», цикли, які і підтримують тривогу. А головними цілями терапії є адекватне прийняття проблем, розвиток толерантності до невідомості, збільшення впевненості у своїй здатності долати труднощі, що в свою чергу знижує загальний рівень тривоги.
За допомогою терапії, ви зможете впоратися з тривогою, і повернуться до нормального життя.

Протокол лікування КПТ при генералізованому тривожному розладі включає:

 1. Усвідомити переживання, розпізнати позитивні і негативні переживання
 2. Покращення толерантності до невідомості
 3. Розвиток позитивної орієнтації до проблеми
 4. Робота з когнітивним униканням
 5. Робота з техніками розслаблення
 6. Профілактика рецидивів
Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом