COVID-19 та психічне здоров’я дітей та підлітків

COVID-19 та психічне здоров’я дітей та підлітків

У часи пандемії вся планета мала адаптуватись но нових умов. Ця адаптація проходить для кожної людини по різному. Особливу увагу варто приділити дітям, підліткам та молодим людям. Перебіг віддалених наслідків та відповідно їх корекція в залежності від вікового періоду може відрізнятись[2]. Якщо раніше увага була сконцентрована на перебігу коронавірусної інфекції, то тепер фокус уваги зміщується на віддалені наслідки [1].

Рання ідентифікація та лікування є неймовірно важливими , щоб уникнути довгострокових наслідків для психічного здоров'я від COVID-19 серед дітей та молоді [3]. Оскільки наразі більшість навчання проходить то онлайн, то знову у школі, діти не встигають звикнути до жодного з середовищ навчання. Відповідно дітям та підліткам необхідно давати час для пристосування до різних форм навчання. Загальною тенденцією є підвищення ризику виникнення тривожних захворювань після перенесеної коронавірусної інфекції, а саме розвиток тривоги за здоров’я.

Для деяких постійні занепокоєння щодо здоров'я, викликані невидимою загрозою, спричиненою COVID-19, можуть перешкоджати життю та саме тому батьки та вчителі повинні знати про такі ознаки, як надмірне миття рук та пошук заспокоєння щодо пов'язаних зі здоров'ям занепокоєнь.

Дуже важливо, що не всі діти та молоді люди матимуть тривогу за здоров’я, і багато з них виявлятимуть неабияку стійкість до ймовірних проблем зі здоров’ям. Однак для деяких, особливо тих, хто вже вразливий до турбот та занепокоєння, останні бурхливі події, ймовірно, суттєво і негативно вплинуть на них.

Оскільки діти ще не мають навиків поратись зі своїми турботами вони є більш вразливими. Вони не застраховані від виникнення турбот про їхнє здоров'я або здоров'я оточуючих. Дуже важливо, щоб батьки та вчителі могли розпізнати, коли звичайні занепокоєння навколо здоров’я стають більш проблематичними.

Ознаки стресу у дітей можуть включати біль у животі, проблеми зі сном і уникнення звичайно приємних занять. Для тих, хто виражено страждає від тривоги, пов'язаної зі здоров'ям,  можна очікувати надмірне миття рук, надмірне уникання дотику до предметів через страх заразитись, або неодноразове заспокоєння, що вимагається від дорослих на додаток до звичних ознак стресу та занепокоєння.

Діти можуть не завжди мати змогу чітко описати чи висловити свої проблеми, тому варто шукати помітних змін у поведінці або занепокоєнь чи турбот, які перешкоджають повноцінному життю. Вчителі також тепер мали б мати певну роль у визначенні змін у поведінці дітей, оскільки коли діти повертаються назад до школи вони, як правило, добре знають дітей, і проводять там більшу частину свого дня. [3]

Дослідження припускають, що занепокоєння щодо здоров'я у дітей може спричинити хвороба члена сім'ї, сусіда або, можливо, через підвищену напругу в сім'ї, що пов’язане із занепокоєнням щодо здоров’я бабусь та дідусів.

Останні дослідження рекомендують першою лінією втручання когнітивно-поведінкову терапію (КПТ), додаючи, що онлайн чи оффлайн терапія має, на даний момент, однакову ефективність. Декотрі дослідження навіть стверджують, що при певних станах онлайн терапіє є ефективнішою. [4]

Під час пандемії також згадувалось про вразливість психічного здоров'я, включаючи тривогу щодо здоров'я у дорослих та дітей, і відчуття самотності у дітей та молоді.

У опублікованих висновках про потенційні довгострокові проблеми психічного здоров'я для дітей та молоді внаслідок замкненості та самотності, було вказано: «Коли діти та молодь повертаються до школи , вони повинні мати можливість наздогнати не лише академічно, але й соціально та емоційно. Великою частиною цього є час і простір для зв’язку між собою за допомогою гри, що дає їм можливість пережити емоції та поділитися своїм досвідом з іншими. Для того, щоб діти та молодь налаштувалися, знадобиться час. Хоча ми хочемо уникнути патологізації нормальної реакції на пандемію, особливо у дітей та молоді життєво важливо помітити ознаки та втрутитись на ранніх термінах.»[5]

Батькам або вчителям, які помічають, що дитину чи молоду людину турбує стан здоров'я рекомендують, запропонувати їм можливість розповісти про свої турботи, та у випадку необхідності звернутись до спеціаліста з психічного здоров’я.

Коли дитина чи молода людина прагне надмірного заспокоєння від інших, важливо пам’ятати, що, хоча це може допомогти їм у короткостроковій перспективі, це може погіршити їхні турботи з часом. Хоча більшість подолає свій страх без допомоги фахівця, для деяких їх тривога може завадити функціонувати та спричинити дистрес. У цьому випадку необхідно звертатись до спеціалістів з психічного здоров’я.

Список літератури:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32882598/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32470120/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32419840/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32634105/

5. doi.org/10.1017/S1352465820000636.

 
Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом