Тривога за дитину. Що робити якщо вона надмірна? 7 рад, щоб впоратися з цим завданням.

Природа вбудувала в наш організм здатність хвилюватися. Занепокоєння і тривога дійсно корисні, коли підштовхують нас до дій і рішення проблем. Вони викликають відчуття дискомфорту і це нормально: адже навряд чи б ми рятувалися в небезпечній ситуації, якби переживання тривоги було схожим на стан наснаги при прослуховуванні улюбленої пісні.

Але якщо ви часто стурбовані думками «а що, якщо?», «Трапиться щось погане», «мені все потрібно контролювати» і відчуваєте постійну напругу, то це занепокоєння стає проблемою. Адже доводиться витрачати на нього багато енергії і часу. Це як при ходьбі по рівній місцевості докладати такі ж зусилля, як і при сходженні крутими сходами.

Хронічне занепокоєння – це звичка мислення, яку можна змінити. І хороша новина в тому, що можна тренувати свій мозок, свою поведінку, змінювати ставлення до переживань, до самого стану тривоги і відкривати нові дороги і горизонти.

З одного боку ми можемо думати, що наші постійна тривога може вийти з-під контролю, звести з розуму або зашкодити нашому здоров’ю. З іншого боку – що переживання допомагають нам уникнути чогось поганого, підготуватися до гіршого або придумати рішення для поганих сценаріїв заздалегідь.

«Занепокоєння з приводу занепокоєння» додає сили наших переживань і утримує їх (так само, як занепокоєння про те, щоб швидше заснути, часто заважає нам заснути). Але позитивні переконання про занепокоєння можуть бути ще більш руйнівними. Важко порушити звичку турбуватися, якщо ми вважаємо, що це занепокоєння захищає нас. Щоб перестати турбуватися, ми повинні відмовитися від своєї віри в те, що постійні переживання виправдані і служать нам добру службу.

«Після народження дитини я глянула на слово« тривога »по-новому»
Пологи – гормональний шторм для організму, і після них часто або загострюються або, навпаки, пропадають багато захворювань. Еволюційно обумовлено, щоб зберегти потомство матері потрібно бути більш тривожною, так як новонароджений не може сам за себе постояти, і це абсолютно нормально. З кожним днем ​​ця потреба зменшується, але багато жінок (та й чоловіки) закріплюють даний патерн поведінки, який ще й підкріплюється тиском суспільства. Всім нам відома фраза «Що ж ти за мати, якщо не переживаєш за дитину».

«А що не тривожитися? Це ж моя дитина, я хочу, щоб він виріс здоровим і розумним »
На жаль, намагаючись вберегти дитину від усіх небезпек, ми відбираємо у нього здатність розвивати самостійність і впевненість у собі. Може бути, дитина буде отримувати більш високі оцінки, але як це вплине на його життя в подальшому?

Не забувайте! Поруч з потребою в безпеці з’являється ще одна базова потреба дитини в АВТОНОМІЇ / САМОСТІЙНОСТІ. За статистикою, діти які ростуть у тривожних мам, які часто не задовольняють цю потребу, меншого досягають в кар’єрі, а також зазнають труднощів в особистому житті.

Так, багато своєю тривогою проявляють свою турботу і любов, але чи відчувають це самі діти? Чи є інші способи проявити свою любов, щоб донести її дітям?

«Дуже просто сказати« не турбувати », але як це зробити?»

Порада 1. На перших порах ізолюйте себе від джерела тривог.

Постарайтеся скоротити читання медичної літератури, інструкцій до препаратів, «народних рад», менше часу проводити на форумах. Є фахівці-медики, які навчалися близько десятка років і можуть фільтрувати корисну інформацію від тієї, що шкодить вашій дитині. Навіть самий безграмотний лікар неправильним лікуванням надасть кращу допомогу, ніж «народна медицина» з інтернету.

Порада 2. Визначте, про що ви переживаєте і відокремте корисні переживання від некорисних.

Тривога корисна, якщо:

– я можу вплинути на події або проблему;

– тема переживання реальна, тобто те, про що я переживаю, може трапитися в принципі;

– велика ймовірність того, що подія, про яку я переживаю, може трапитися.

Якщо ви визначили переживання як корисне, то напишіть план вирішення проблеми або опишіть, як впораєтеся з ситуацією. Якщо не можете відразу ж вирішити проблему, заплануйте час, коли ви зможете це зробити.

Якщо переживання ви визначили як некорисне, просто відпустіть його (але не проганяйте) і переведіть увагу на якусь діяльність. Краще, якщо вона буде цікавою і цікавою. Спочатку це складно буде зробити, але в міру практики все легше буде вдаватися відпускати переживання і перемикатися.

Порада 3. Відведіть спеціальне час для переживань і навчитеся відкладати занепокоєння.

Створіть «період занепокоєння». Виберіть час і місце для переживань (це не повинно бути час відходу до сну), звільнивши від них іншу частину дня.
Відкладіть своє занепокоєння. Якщо тривожна думка або занепокоєння виникають у вас в голові протягом дня, коротко викладіть це, а потім продовжуйте свій день. Нагадайте собі, що у вас буде час подумати про це пізніше, тому немає необхідності турбуватися про це прямо зараз.
Дозвольте собі переживати тільки ту кількість часу, який ви вибрали для свого періоду занепокоєння. Якщо ці переживання не здаються важливими, скоротіть період свого занепокоєння і насолоджуйтеся рештою свого дня.
Таким чином ви порушуєте звичку зупинятися на переживаннях, коли у вас є інші справи, але в той же час немає ефекту «не думати про білу мавпу».

Порада 3. Реалістично оцінюйте ситуацію замість того, щоб у всьому підозрювати небезпеку.

Допоможуть розібратися кілька питань

 • Мої прогнози засновані на фактах або відчуттях?
 • Я звертаю увагу на всю інформацію або тільки на негативну її частина?
 • Наскільки буде погано, якщо це трапиться?
 • Що найстрашнішого може трапитися в цій ситуації?
 • Як я можу з цим впоратися?
 • Що відбувалося в таких випадках в минулому?

Порада 4. Сприймайте свої тривожні думки як помилковий сигнал небезпеки.

Відповіді на ці питання краще записати на папері

 • Які докази того, що думка правильна? Чи є докази, що вона є хибною?
 • Чи є більш позитивний, реалістичний спосіб поглянути на ситуацію?
 • Яка ймовірність того, що те, чого я боюся, насправді станеться?
 • Які найімовірніші результати?
 • Чи часто я раніше бачила негативний результат? І часто ці передбачення збувалися?
 • Як переживання допомагають мені? А як шкодять мені?
 • Що б я порадила приятелю в такій ситуації?

Порада 5. Прийняти тривогу замість того, щоб її уникати.

Для того, щоб позбутися від тривоги, ми можемо вдаватися до неконструктивним і руйнівним способам реакції на переживання: переїдати, перегортати тривалий час стрічки соцмереж, злитися на себе або уникати ситуацій, пов’язаних з тривогою.

Щоб подолати щось, нам потрібно через це пройти. Тривога – це зовсім не загроза, це проходить реакція вашої свідомості, вона абсолютно безпечна. Тривогу не потрібно контролювати, не потрібно від неї тікати. Це як сигналізація, яка спрацювала просто від шуму, і вона стихне сама по собі. Коли ви перестанете віддавати свою енергію тривозі, вона пройде сама. Замість того, щоб уникати тривоги, поставтеся до неї як до корисного досвіду. Іноді дискомфорт – це наш друг, який повідомляє, що ми рухаємося вперед.

Рада 6. Прийняти невизначеність.

Нездатність терпіти невизначеність грає величезну роль в переживаннях. Хронічні хвилювання не витримують сумнівів або непередбачуваності. Їм потрібно знати зі стовідсотковою впевненістю, що станеться. Тривога розглядається нами як спосіб передбачити, що чекає нас в майбутньому. Це спосіб запобігти неприємні сюрпризи і контролювати ситуацію. Проблема в тому, що це не працює.

Роздуми про все, що може піти не так, не робить життя більш передбачуваною. Ви можете відчувати себе в більшій безпеці, коли турбуєтеся, але це просто ілюзія. У той же час зосередившись на занепокоєнні і переживаннях про майбутнє, навряд чи з’явиться можливість насолоджуватися тим хорошим, приємним, що радує, що у вас є прямо зараз, в цьому сьогоденні.

Чи можна бути впевненим у всьому в житті?

У чому користь і шкода повної визначеності в житті?

Чи можна знати заздалегідь напевно про всі події, які можуть з нами відбуватися?

Чи можна жити з незнанням того, що може статися щось негативне, з огляду на той факт, що ймовірність цієї події дуже низька?

Подумайте, що ви робите кожен день, вже беручи невизначеність (спілкуєтеся з людьми, водите авто, їсте в гостях або закладах громадського харчування і т.д.)

Рада 7. Використовуйте практики усвідомленості.

Занепокоєння зазвичай зосереджено на майбутньому – на тому, що може статися і що ви будете з цим робити. Практики усвідомленості можуть допомогти вам позбавитися від своїх турбот, повернувши вашу увагу до цього. На відміну від попередніх методів оскарження ваших тривожних думок або відстрочення їх до періоду занепокоєння, ця стратегія базується на безоцінному спостереженні.

Фіксуйте і спостерігайте ваші тривожні думки і почуття. Не намагайтеся ігнорувати, боротися або контролювати їх, як зазвичай. Замість цього просто спостерігайте за ними, не реагуючи і не оцінюючи.

Щоб впоратися з тривогою, доведеться практикуватися щодня протягом декількох місяців. Не прагніть до досконалості і не чекайте миттєвих результатів. Робіть маленькі кроки кожен день і поступово ви почнете більш яскраво і цікаво проживати своє життя.

«А якщо у мене не вийде не тривожитися?»
Запам’ятайте, мета – не позбутися від тривоги, а навчитися з нею справлятися. До того ж, абсолютно нормально, коли у нас щось не виходить. Помилки – це частина навчання, тому не впадайте у відчай і розвивайте цю навичку.

Якщо ваше занепокоєння, крім виховання дитини, зачіпає ще ряд інших життєво важливих тем, якщо ви відчуваєте підвищену стомлюваність, маєте труднощі з концентрацією уваги, у вас дратівливість, напруженість м’язів, а також порушення сну, рекомендуємо звернутися за допомогою до фахівця, який працює в методі когнітивно-поведінкової терапії.

Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом