Тривога – ворог чи друг?

Хочу почати з того, що в тривозі як такої немає нічого протиприродного. Це механізм, наданий нам мудрою природою для виживання. Уявіть собі первісної людини, мирно трапезувати на травичці видобутої дичиною. І раптом десь дуже близько лунає хрускіт гілки. Людина інстинктивно переключає свою увагу з трапези на пролунав звук, включається система тривоги: серцебиття і дихання частішає, кров приливає до м’язів і людина готова до дії – двом типовим захистах – битися чи тікати, якщо виявиться, що тривога помилкова – гілка тріснула від вітру або під вагою відгодованої птиці, то людина повертається до своєї трапези, серцебиття і дихання приходять в норму. Якщо ж небезпека виявиться реальною, то людина буде діяти в залежності від ситуації і його попереднього досвіду – битися чи тікати. І такий сигнал тривоги буде звучати кожен раз, коли людина буде, наприклад, чути сторонні звуки.

А тепер давайте уявімо таку ситуацію: той же первісна людина сидить на траві і мирно обідає. Раптом чує сторонній звук, проте ніяк на нього не реагує і продовжує прийом їжі. Що буде далі? Якщо цей звук мав місце по вищеописаним причин (вітер, птиці), то нічого страшного не станеться. Однак, що якщо причиною цього звуку з’явився підкрався хижак? Навряд чи в цьому випадку результат буде сприятливий для первісної людини, який через відсутність сигналу тривоги не зміг вчасно підготуватися до бійки або втечі.

Цей приклад наочно ілюструє, навіщо нам потрібна тривога і в чому її користь. Так, в сучасному світі немає хижаків, проте приводів для тривоги також вистачає: здача іспиту, перша поїздка за кермом автомобіля, здача річного звіту і т. Д. Науково доведено, що в помірному ступені тривога сприяє концентрації уваги і підвищує здатність до запам’ятовування інформації, підвищує увагу, здатність мислити.

Але, в деяких випадках, цей механізм дає збій і людина починає непокоїтися, коли реальної загрози немає. Це може бути тривога про майбутнє, тривога про здоров’я всіх членів сім’ї, про гроші, про роботу, про відносини, про можливий дефолт, про те, що настане кінець світу і про багато іншого. При цьому, оскільки ці загрози нереальні, т. Е. Об’єктивність цієї тривоги неможливо перевірити, сигнал тривоги не відключається. Людина знаходиться в постійному стані тривоги, що, в кінцевому рахунку, призводить до виснаження організму, до запальності, погіршення відносин з оточуючими, до того, що, турбуючись за майбутнє, людина перестає насолоджуватися сьогоднішнім моментом і вся його життя «проходить повз нього». Таку тривогу можна порівняти з сигналізацією на машині, яка покликана захистити машину від угону. Однак в деяких випадках сигналізація може спрацювати помилково, наприклад від гучного звуку або від проїжджаючого поруч вантажівки.

Так чому ж виникає надмірна безпідставна тривога? Причин може бути декілька.

  1. Перша причина – бажання тримати все під контролем у зв’язку з відсутністю толерантності до невизначеності. Людина вважає, що переживати він не буде тільки в тому випадку, якщо буде на 100% впевнений у безпеці. Наприклад, наскільки ймовірним є загинути в авіакатастрофі? Згідно зі статистикою – 1: 500 000. І у Вас є два варіанти. Перший – це продовжувати користуватися послугами авіаперевізників, усвідомлюючи, що ймовірність загинути менше, ніж в автомобільній аварії. Другий – тривожиться про те, що така ймовірність існує і перестати літати на літаках самому, а також активно переживати, коли авіаперельоти здійснюють ваші близькі або ж намагатися їх відрадити від цього. Природно перший сценарій більш конструктивний, а от другий веде до розвитку тривожних розладів.
  2. Друга причина безпідставної тривоги – ставлення до проблем і невміння їх вирішувати. У кожного з нас в житті виникають ті чи інші проблеми і нам необхідно вирішувати їх і продовжувати жити далі. Давайте уявимо таку ситуацію: ви були за містом і через годину Вам треба забрати дитину з дитячого садка. Ви їхали за кермом своєї машини і на трасі вона зламалася. Що робити? Перший варіант – бігати з одного боку в інший, заламуючи руки і проклинаючи життя за несправедливість. Або ж другий варіант – підійти до вирішення проблеми конструктивно: подзвонити чоловіку (мамі, подрузі, вчительці і т. Д.), Щоб забрав дитину і викликати евакуатор. Який з варіантів вирішення проблеми Вам більше подобається? Звичайно ж другий, а перший – це шлях до надмірної тривоги.
  3. Третя причина – катастрофічне мислення – коли людина в усьому бачить небезпеку і прогнозує тільки найгірший результат подій. Як, наприклад: «я не поїду на машині, так як потраплю в аварію», «я не відпущу дитини в дитячий табір, так як він там може захворіти / покалічитися», «я не покладу гроші в банк, так як він може збанкрутувати »і т. д. Таке ставлення до життя впливає на її якість, наповненість і нівелює все хороше, що є в даний момент.
  4. Четверта причина безпідставної тривоги – переконаність, що переживати небезпечно і людина щосили намагається не переживати. Як ви думаєте, що відбувається в цьому випадку? Давайте проведемо експеримент. Спробуйте 5 хвилин не думати про червону мавпі. Ну як? Ця злощасна червона мавпа так і лізла в ваші думки, правда ж? Так і з переживаннями – коли ми знову і знову думаємо як би нам не переживати, по суті ми саме цим і займаємося.
  5. І, нарешті, п’ята причина тривоги – надмірна зосередженість на фізичних симптомах. Так, зосереджуючись на фізичних симптомах тривоги (прискорене серцебиття, дихання, неприємні відчуття в шлунково-кишковому тракті і т. Д.), Людина втрачає здатність конструктивно підходити до реальності загрози і вирішення проблеми. А думки повністю поглинені цими симптомами, а також думками про те, що вони означають.

І як же можна впоратися з тривогою, яким чином можна відключати помилково спрацьовує сигналізацію?

Важливо розуміти, що повністю позбутися від тривоги неможливо, та й небезпечно для життя, так як тривога – це сигнал організму на мобілізацію. І в більшості випадків, якщо загроза реальна, тривога допомагає вчасно зреагувати на небезпеку і впоратися з нею. Тому наше завдання в повному обсязі позбутися тривоги, а впоратися з нею. Давайте розглянемо, яким же чином це можна зробити.

  1. Навчитися розпізнавати про що саме ви турбуєтеся і зрозуміти реальна чи це загроза. Наприклад, ви турбуєтеся про те, що новий начальник, який недавно приступив до виконання своїх обов’язків, призведе на ваше місце «свою» людину. При цьому він і словом не обмовився, що ваша робота його не влаштовує. Тобто в даному випадку загроза не реальна, однак 100% гарантії того, що вас не звільнять теж немає. І найкращий спосіб впоратися з цим – зосередитися на виконанні своїх посадових обов’язків найкращим чином замість того, щоб сидіти і нервувати про те, що вас можуть звільнити. Так як в останньому випадку тривога буде заважати вам якісно виконувати свої функції.
  2. Змиритися з тим, що ви не можете на 100% гарантувати свою безпеку або безпеку близьких. Важливо розмежувати ситуації, на які ви можете вплинути, а на які не можете. Наприклад, ви збираєтеся подорожувати на машині. Природно така подорож пов’язане з певними небезпеками. У ваших силах перевірити машину на справність, взяти необхідні речі і відпочити перед дорогою. Однак, немає гарантії, що хтось не спровокує аварію з вашою участю. Можете ви вплинути на це? Правильно, немає. Тому замість того, щоб тривожиться про це знову і знову, тим самим знижуючи вашу уважність, більш корисно буде зосередитися на дорожній рух і акуратно вести машину.
  3. Перестати розглядати кожну проблему як катастрофу. Адже не всі проблеми такими є, більшість з них ми можемо з легкістю подолати. Адже у кожного з нас є досвід вирішення маси проблем, як то вступу до ВНЗ, пошук роботи, виховання дітей, вирішення конфліктних ситуацій, одужання після тривалої хвороби, підготовка важливого звіту і маса інших прикладів.
  4. Зрозуміти, що переживання / тривога це невід’ємна частина нашого життя. І важливо навчиться керувати цією тривогою. Наприклад ви можете виділити «час для тривоги» (20 -30 хвилин 2 рази на день), коли ви турбуєтеся «собі в задоволення» про що хочете. Або ж ви можете освоїти кілька нехитрих вправ з майндфулнесс (медитації).
  5. Прийняти те, що під час тривоги в силу хімічних процесів в організмі ми відчуваємо певні тілесні відчуття (прискорене серцебиття, дихання, оніміння кінцівок, дискомфорт в ШКТ). Це суто фізіологічний процес, який ні в якому разі не свідчимо про те, що з вашим організмом щось не так. Коли тривога знижується, ці симптоми проходять самі по собі.

Освоївши ці нехитрі прийоми, ви зможете впоратися зі своєю тривогою. І якщо з першого разу у вас не вийде, важливо не зупинятися, а продовжувати практикуватися. Адже ніхто з першого разу не навчився кататися на велосипеді, для цього знадобився певний час для практики.

Останні статті

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз
надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом