Що таке схема-терапія? Основні поняття, цілі та ефективність

У період, коли особиста психотерапія є важливою частиною життя багатьох людей, здивувати когось різноманітністю підходів складно. Але якщо про КПТ (когнітивно-поведінкову терапію) вже багато чули і знають, то популярність схема-терапії тільки набирає обертів.

Схема-терапія — метод, автором якого є Джеффрі Янг. Свого часу Янг тісно співпрацював з Аарон Беком — автором КПТ. Тому схема-терапію логічно прийнято вважати «продовженням" КПТ. Щоправда, крім когнітивних технік, Джеффрі Янг доповнив свій метод елементами психодинамічного та гештальт підходів, а також теорії прив’язаності Джона Боулбі.

Основна ідея Джеффрі Янга полягала в тому, що кожна людина має емоційні потреби, які закладені з дитинства. І від того, задовольнялися вони чи ні ранньому віці, залежить формування схем (особливостей сприйняття навколишнього світу). Якщо потреби значною мірою задовольнялися, то людина матиме адаптивні схеми, якщо ні, то дезадаптивні.

Приклад формування дезадаптивної схеми має такий вигляд. Припустимо, людина виросла в умовах емоційної холодності, де її потреби взагалі не задовольнялися. У такої людини може сформуватися, наприклад, схема «Емоційної депривації», яка «переконує», що бажання отримати нормальний ступінь емоційної підтримки не буде сприйнято іншими людьми. Така людина може довго мовчати про свої потреби та страждати від того, що люди її не розуміють і не підтримують. І, у її ранньому досвіді справді так і було, але зараз це може бути зовсім не так.

Проблема дезадаптивних схем у цьому, що вони сприймаються людиною як «правильні» і вносять у життя значний дистрес. У ситуаціях, де схеми активуються, людина починає діяти у звичний, але не завжди здоровий спосіб, щоб якось адаптуватися (коупинг). А, враховуючи те, що наш мозок любить передбачуваність, схеми завжди прагнуть підтвердити себе і новий досвід, і нові висновки отримати не так вже й просто.

І якщо девіз КПТ — це зміни своє життя, змінивши свої думки та поведінку. То у схема-терапії — це знай все про свої схеми і про свої базові потреби та вмій задовольняти їх здоровим способом (тим самим зміни своє життя на краще).

Основні поняття схема-терапії наступні:

Схема — це певний патерн, який допомагає людині створити впорядкованість у складній сукупності стимулів та досвіду. Схема включає когнітивні процеси (думки, переконання), емоції, тілесні відчуття та спогади.

Джеффрі Янг виділив 18 ранніх дезадаптивних схем:

1. Емоційна депривація

2. Покинутість/Нестабільність відносин

3. Недовіра/Чекання жорсткого поводження

4. Дефективність/Сором

5. Соціальна відчуженість

6. Залежність/безпорадність

7. Вразливість

8. Сплутаність/Нерозвинена ідентичність

9. Неуспішність

10. Привілейованість/грандіозність

11. Недостатність самоконтролю

12. Покірність

13. Пошук схвалення

14. Самопожертва

15. Придушення емоцій (інгібіція)

16. Негативізм/Песимізм

17. Жорсткі стандарти

18. Пунітивність

Режим — певний емоційний стан, що виникає під впливом зовнішніх стимулів. У схема-терапії основні режими — це "Здорова доросла", "Щаслива дитина", "Критик", "Покинута/сумна/одинока/вразлива дитина", "Зла дитина" та інші.

Обмежене батьківство — особливе поняття у схема-терапії. Це стиль роботи терапевта у цьому методі. Фахівець займає доброзичливу, теплу, не засуджуючу та турботливу позицію по відношенню до клієнта і таким чином моделює для нього здорову модель відносин. У межах терапевтичних відносин це забезпечення захисту, підтримка, встановлення кордонів, конфронтація тощо.

Основною метою схема-терапії є посилити режим «Здорового дорослого» для того, щоб:

1. Дбати та підтримувати себе в моменти складних емоційних переживань (страх, смуток, самотність тощо), які пов'язані з незадоволеними дитячими потребами.

2. Перебудувати та замінити непродуктивні стратегії поведінки (коупінги). Наприклад, уміння переживати емоції, звертатися по допомогу, висловлювати свої потреби тощо.

3. Змінити поведінку, що виникає при переживанні емоцій гніву та агресії. Вміти діяти впевнено (асертивно) і при цьому не псувати стосунків із людьми.

4. Конфронтувати режим "Критика". Навчитися мотивувати себе не за допомогою грубого та безжального ставлення, а мати реалістичні стандарти та очікування від себе, приймати помилки та при необхідності виправляти їх.

5. Вивільнити режим «Щасливої ​​дитини» для того, щоб радіти життю та отримувати від нього задоволення [2].

Важливо, що схема-терапія, на відміну КПТ, зазвичай триває від року і більше.

Ефективність схема-терапії доведена науково. Насамперед метод розрахований на людей, які знаходяться на спектрі особистісних розладів або мають тривалий досвід, де базові потреби не задовольнялися. Так індивідуальна та групова схема-терапії насамперед рекомендовані людям, які страждають від межового розладу особистості [6].

Також є кілька досліджень, що підтверджують ефективність схема-терапії при ОКР та ПТСР [5].

Цікаво, що є дослідження, в яких порівнюють ефективність лікування за різних підходів (наприклад схема-терапія та психодинамічний підхід). Схема-терапія у таких дослідженнях відзначена як ефективніший метод. Імовірно, тому що у пацієнтів покращується якість спілкування з іншими людьми [7].

Висновок

Схема-терапія один з найперспективніших напрямків у сучасній психотерапії. З одного боку — це тривала робота (від року і більше) з терапевтом. З іншого, результати цієї роботи докорінно змінюють якість життя і значно його покращують.

Джерела:

1. Эшколь Рафаэли, Дэвид Ф. Бернштейн, Джеффри Янг «Схема-терапия: отличительные особенности», 2021

2. Джоан М. Фаррелл, Неле Рейс, Айда А. Шоу «Клиническое руководство по схема-терапии», 2020

3. Джеффри Янг, Марджори Вайсхаар, Джанет Клоско «Схема-терапия: практическое руководство», 2020

4. Гитта Джейкоб, Ханни ван Гендерен, Лора Сибауэр «Разрушение паттернов негативного мышления», 2019

5. Peeters N, van Passel B, Krans J. The effectiveness of schema therapy for patients with anxiety disorders, OCD, or PTSD: A systematic review and research agenda. Br J Clin Psychol. 2021 Jul 23. doi: 10.1111/bjc.12324. Epub ahead of print. PMID: 34296767.

6. Bakos DS, Gallo AE, Wainer R (2015). Systematic review of the clinical effectiveness of schema therapy. Contemp Behav Health Care 1: doi: 10.15761/CBHC.1000104

7. Burcu Altın, Cansu Alsancak-Akbulut. Review of Schema Therapy Effectiveness Studies in Personality Disorders. Turkish Psychological Articles, December 2018, 21(42), 85-88, DOI: 10.31828/tpy.13019961.2018.42.02.07 https://www.psikolog.org.tr/en/publications/yayinlar/10.31828/tpy130199612018420207.pdf

Последние статьи

Як змінити звички?

Фундаментальну відповідь на це питання ми давали у статті “Звички як відповідь на питання “хто…

Домашні завдання у психотерапії

Домашні завдання у психотерапії Психотерапія у методі когнітивно-поведінкової терапії розглядається не в контексті окремих консультацій…
Страница в Facebook
Запишитесь на консультацию прямо сейчас

отправьте запрос и наш администратор свяжется с Вами в ближайшее время