Панічні атаки, панічний розлад та агорафобія

Життя часом повертається найнепередбучуванішим для нас чином. Тому важко сказати, що можна провести все своє життя, перебуваючи у повному спокої та не маючи тривоги. Час від часу тривога – це нормально. Але бувають такі випадки, коли людина починає тривожитись надмірно сильно або часто. Розлади тривожного спектру бувають різними. Одним з можливих проявів тривоги є панічні атаки.  За даними 2017 року розлади тривожного спектру є найбільш поширеними серед усіх психічних розладів[1]. 970 мільйонів людей у світі мають психічні захворювання, 3.76% з них – розлади тривожного спектру[2]. Часто люди звертаються по допомогу до спеціалістів соматичних профілів, думаючи, що вони мають проблеми с серцем.

 

У протоколах лікування панічних атак є декілька варіантів лікування, які також можливо комбінувати між собою[3,4]. Медикаментозна терапія може складатись з антидепресантів, протитривожних або бета-блокаторів. Підбір медикаментозної терапії відбувається лікарем-психіатром. Психотерапією першого вибору є когнітивно-поведінкова терапія[5].

Що таке панічна атака, панічний розлад та агорафобія?

 

Панічна атака – це раптовий та чітко відмежований епізод дискомфорту та/або сильного страху, що супроводжується різноманітними фізичними симптомами, та досягає максимуму протягом десяти хвилин. Панічні атаки – це поодинокі випадки, відповідно панічний розлад – це щонайменше два неочікуваних приступи панічних атак протягом певного періоду часу. Панічні атаки та/або панічний розлад час від часу супроводжується агорафобією. Оскільки панічні атаки супроводжуються неприємними відчуттями, то у сам момент панічної атаки фокус уваги є неможливо/дуже важко перенести з внутрішніх відчуттів на щось інше. Через те, що зазвичай люди не відчувають схожих симптомів протягом життя, то вони не можуть зрозуміти, що з ними відбувається. Тож це може бути оцінено як наближення можливої катастрофи та супроводжуватись думками про інсульт/інфаркт, смерть, або сходження з розуму. Коли виникають ті симптоми, що наведені нижче, перше про що всі думають – це проблеми із соматичним здоров’ям. Тільки після проходження низки лікарів та виключення соматичних проблем люди потрапляють до спеціаліста з психічного здоров’я. Панічні атаки бувають ситуативні та непередбачувані, нічні або навіть «міні». Цікавим фактом є те, що близько 30% людей за життя мають панічні атаки, проте лише у 2.7% розвивається панічний розлад [6]. 

 

Агорафобія має декілька визначень. Більш поширене визначення є те, що агорафобія є страхом відкритого простору й натовпу. У специфічній літературі наводиться таке визначення агорафобії – тривога через перебування у місцях або ситуаціях, у яких вихід може бути складним, якщо людині раптово стає погано. 

Які симптоми панічної атаки, агорафобії та панічного розладу?

 

 Симптоми панічної атаки: 

 

 • Відчуття посиленого або прискореного серцебиття
 • Тремтіння або озноб
 • Відчуття перехоплення подиху або задухи
 • Пітливість
 • Страх задихнутись
 • Біль або дискомфорт у грудях
 • Нудота 
 • Запаморочення, відчуття нестійкості
 • Дереалізація
 • Страх втратити контроль або збожеволіти
 • Парестезії
 • Припливи холоду або жару 
 • Страх померти 

Симптоми панічного розладу: 

 

 • Щонайменше два неочікуваних приступи панічних атак
 • Щонайменше місяць після однієї з атак щонайменше один з наступних критеріїв:
  • Хвилювання щодо її повторення 
  • Хвилювання про негативні наслідки атаки 
  • Виражена зміна поведінки пов’язана з досвідом атаки 
 • Панічні атаки не викликані медичною хворобою чи психоактивними речовинами 
 • Панічні атаки не є лише в контексті іншого тривожного розладу 

Симптоми агорафобії:

 • Тривога через перебування у місцях або ситуаціях, у яких вихід може бути складним (або незручним) або де в разі несподіваного чи ситуаційно зумовленого приступу паніки (або симптомів за типом панічних) допомога може бути недоступна 
 • Уникання таких ситуацій або ж перебування в них із вираженим дистресом, або потреба в супроводі в таких ситуаціях 

Які є методи лікування панічних атак, панічного розладу та агорафобії?

Існують декілька підходів до лікування панічних атак, панічного розладу та агорафобії.
Перший варіант це лікування, що визначається психіатром. Найпоширеніші ліки, що назначаються при цих станах, є антидепресанти певних груп. Вони знижують гостроту прояву симптомів тривоги та паніки, та загальну кількість панічних атак.
Але не варто забувати, що панічні атаки, панічний розлад та агорафобія також мають психологічні складові, з якими чудово порається когнітивно-поведінкова терапія[7,8,9].

 

Як саме працює когнітивно-поведінкова терапія?

 

Оскільки при панічних атаках існують певні особливості того, як себе почуває, та як у цей момент думає людина про свій стан, розроблено алгоритм дій при панічних атаках, панічному розладі та агорафобії.

 • Корекція наданих симптомам значень – на цій стадії відбувається оцінка та зміна того, що людина думає (часто це щось на кшталт «я помираю, в мене інфаркт, інсульт»). Ці переконання знаходяться, оцінюються, перевіряються та змінюються. І це цілком реально ☺
 • Подолання уникнення – на цій стадії людина знову починає зустрічатись з тим, чого уникала, вже маючи інструменти, як можна впоратись та знання про свій стан.
 • Робота з тривогою – тут відбувається загальна робота з тривогою та переживаннями, оскільки часто це є просто необхідним для подальшого утримання результату.
 • Відновлення активності – людина повертається до попереднього ритму життя, або ж будує новий ритм, у якому є комфортно. 
 • Попередження рецидиву – закріплення пройденої терапії.

Висновки 

 

Ті, хто мають панічні атаки, панічний розлад чи/та агорафобію, знають наскільки це є неприємно та болісно-тривожно. Життя змінюється під впливом факторів, на які люди не мають ніякого впливу. Відчуття втоми та безпорадності можуть захопити у випадку відсутності лікування.  

Втім не варто втрачати надію. Вже не один рік когнітивно-поведінкова терапія та, за необхідності медикаментозне лікування, чудово пораються з цими викликами.

Посилання:

 1. https://ourworldindata.org/mental-health
 2. https://doi.org/10.1002/da.22572
 3. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/anxiety-disorders/index.shtml
 4. https://www.nice.org.uk/guidance/qs53
 5. https://doi.org/10.1002/da.22572
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30199184/
 7. Westen D, Morrison K. A multidimensional meta-analysis of treatments for depression, panic, and generalized anxiety disorder: an empirical examination of the status of empirically supported therapies. J Consult Clin Psychol. 2001;69:875–99.
 8. Gould RA, Otto MW, Pollack MH. A meta-analysis of treatment outcome for panic disorder. Clin Psychol Rev. 1995;15:819–44.
 9. Clum GA, Clum GA, Surls R. A meta-analysis of treatments for panic disorder. J Consult Clin Psychol. 1993;61:317–26.

Останні статті

Трихотіломанія

Ми часто змінюємо зовнішній вигляд власного тіла, адже догляд за своїм тілом це нормальна явище.…

Сторінка в Facebook

Запишіться на консультацію прямо зараз

надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом